با اشاره به مذاکرات هسته‌ای

عمادی: اکنون توپ در زمین آمریکا است

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

مدیر اتاق خبر پرس‌تی‌وی گفت: گفت‌وگوی سیاسی و پیشبرد مذاکرات تا رسیدن به توافق نهایی که مورد پذیرش طرفین باشد،‌ تنها گزینه پیش روی مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 است.

حمیدرضا عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهمترین مسأله‌ای که ایران روی آن تاکید دارد این است که هم‌زمان با امضای توافق، تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورمان که عمدتا پولی و بانکی هستند لغو شود.

وی ادامه داد: آمریکایی ها تلاش می‌کنند کلمه لغو تحریم‌ها را استفاده نکنند و واژه تعلیق را جایگزین آن کنند تا بتوانند به راحتی تحریم‌ها را هر زمان که اراده کنند دوباره اعمال کنند ولی ایران به شدت با اعمال هرگونه تحریمی مخالف است.

عمادی با پیچیده خواندن بحث تحریم ها علیه ایران خاطرنشان کرد: پیچیده بودن مباحث مربوط به تحریم‌ها به این دلیل است که برخی از تحریم‌ها در بعضی از ایالت‌های آمریکا علیه ایران وضع شده است که پروسه لغو آن‌ها بسیار پیچیده تر از آن است که در ابتدا تصور می‌شد .

وی ادامه داد: تحریم‌های کنگره آمریکا علیه ایران نیز با توجه به نفوذ گسترده لابی صهیونیستی تا حدی با سختی روبرو است. تا حدی که به نظر می رسد اکنون توپ در زمین آمریکا است تا مشخص شود آیا اراده سیاسی در سطح فدرال برای حل موضوع وجود دارد یا خیر. در هر صورت مشخص است که تیم مذاکره کننده ایران با توافق بد به تهران بازنخواهد گشت.

مدیر اتاق خبر پرس تی وی با تاکید بر اینکه اعضای مذاکره‌کننده کشورمان به دنبال دستیابی به توافقی با ابعاد روشن هستند گفت:‌ بحث پی ام دی که صرفا جنبه فنی داشته و مربوط به آژانس است باید در چارچوب مقررات بررسی شود و ایران با گره زدن آن به سرنوشت مذاکرات مخالف است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا روزهای بسیار سختی را تا حصول توافق نهایی پیش رو دارند و گمان نمی کنم اعضای 1+5 در این زمینه توانایی کمک به حل سریع قضیه را داشته باشد و اگر هم خواهان اعمال نقشی باشند یا به بازی گرفته نمی‌شوند و یا مانند فرانسه به نمایندگی از اسرائیل به دنبال تخریب مواضع خواهند بود.

عمادی با تاکید بر اینکه ایران مشخصا اعلام کرده است که از حق تحقیق و توسعه خود نخواهد گذشت ،‌ افزود: موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است ولی در رابطه با موضع طرف مقابل می توان گفت تزلزلی احساس می‌شود که کار طرف های مذاکره کننده را بسیار سخت کرده است.

وی در پایان گفت:‌ با این حال اراده سیاسی در طرف های مذاکره کننده برای حل مسائل مشهود است زیرا پلن B یا گزینه دیگری پیش روی هیچ یک از طرفین مذاکره وجود ندارد و مذاکره و رسیدن به توافق از راه سیاسی تنها گزینه موجود است و هیچ گزینه‌ دیگری نه روی میز و نه زیر میز برای طرفین مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N877763