گزارش مهر از وین؛

موضع گیری عجیب مشاور سابق اوباما از چه ترفندی پرده برداشت؟

سیاسی

«دنیس راس» اواخر هفته گذشته در اظهار نظری جالب توجه گفت: «اگر ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران از دست برود منطقا باید مذاکرات برای ۳ تا ۶ ماه دیگر تمدید شود.»

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: «دنیس راس» مشاور امنیت ملی اوباما در دولت اول وی اواخر هفته گذشته در اظهار نظری جالب توجه گفت: «اگر ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران از دست برود منطقا باید مذاکرات برای ۳ تا ۶ ماه دیگر تمدید شود.» پیامی که درست در بحبوحه مذاکرات هسته ای ایران و اعضای ۱+۵ مخابره شد.

نکته مهم درباره این موضع گیری اینکه؛ اگرچه دنیس راس در اردوگاه دموکرات ها تعریف می شود اما رویکرد تند وی در قبال مسائل و بحران های سیاست خارجی آمربیکا بیشتر به جمهوری خواهان نزدیک است اما وی این بار با فرا رسیدن ضرب الاجل دهم تیرماه (پایان ماه ژوئن) تصمیم گرفت بر خلاف دیگر مقامات کاخ سفید، پیام آور تمدید مذاکرات هسته ای ایران و اعضای ۱+۵ برای مدتی طولانی باشد.

از سویی؛ حال که با گذشتن از زمان موعود ضرب الاجل، در ساعت صفر مذاکرات به سر می بریم، نگاهی به این موضع گیری قابل تامل دنیس راس می تواند زوایای خاصی را برای تحلیلگران روشن سازد.

آنچه مسلم است اینکه؛ دنیس راس به خوبی در جریان آنچه در مذاکرات هسته ای وین می گذرد قرار دارد و مانند بسیاری از دیپلمات های آمریکایی اخبار مستقیم مذاکرات را از دیپلمات های آمریکایی حاضر در وین دریافت می کند. بنابراین سعی دارد با تفسیر همزمان تمدید مذاکرات هسته ای در قالب گزینه های بد و خوب، نسبت به مطلق انگاری در قبال مذاکرات هسته ای خودداری کرده و با ارائه سیگنال های متناقض، شرایط مبهم و دوگانه القا شده نزد افکار عمومی را تقویت کند.

نکته مهم و جالب توجه تحلیل دنیس راس اما؛ اشاره وی به بازه زمانی سه تا شش ماهه است، موضوعی که تا کنون هیچ یک از مقامات سابق و فعلی آمریکایی و اروپایی آن را بیان نکرده اند. مقامات رسمی و فعلی کاخ سفید به هیچ عنوان قصد ارسال سیگنال های مربوط به تمدید دراز مدت مذاکرات را ندارند و لذا نقش آفرینی در این حوزه را بر عهده مشاور امنیت ملی سابق باراک اوباما گذاشته اند. این نقش آفرینی قبلا و در جریان دیگر ادوار مذاکرات هسته ای نیز از سوی دنیس راس ایفا شده بود.

با این حال موضوع طرح شده در خصوص پیشنهادات احتمالی جدید آمریکا که دنیس راس از آنها به عنوان نشانه خوب مذاکرات یاد می کند، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. این مسئله نشان می دهد آمریکا و دولت اوباما نیز در آن سو ضمن احساس نیاز به توافق هسته ای با ایران، برای رسیدن به این نقطه گام ها و مولفه هایی را در نظر گرفته اند.

 بدیهی است که در این حوزه باید تمرکز ویژه ای بر روز سخنان دنیس راس کرد. شاید منظور دنیس راس پیشنهادات احتمالی آمریکا در مذاکرات هسته ای اخیر در وین باشد. پیشنهاداتی که به قول مقامات آمریکایی می تواند گره های کور به وجود آمده در قبال موضوعاتی مانند رفع فوری تحریم ها و... را باز کند. در غیر این صورت منظور دنیس راس می تواند راهکارهای جایگزینی باشد که مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در صورت تمدید بلند مدت مذاکرات در نظر گرفته اند.