ظریف : واشنگتن باید بین توافق و تحریم انتخاب کند

وزير امور خارجه,انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم,محمدجواد ظريف,ایران و آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان در وین گفت: تعامل ایران با گروه 1+5 تصمیمی استراتژیک بود که ایران اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور تاکید کرد که آمریکا بین تحریم و توافق هسته‌ای باید یکی را انتخاب کند.

وی ادامه داد: تعامل با گروه 1+5 تصمیمی استراتژیک از سوی ایران بود که به نظر می‌آید این روند رو به پایان است.

وی هم‌چنین تشریح کرد که چگونه تعهدش کمک کرده است تا آرامش خود را حتی زمانی که بسیار خسته بوده است، ‌حفظ کند و این‌که اگر این مسأله تا این حد برای کشورش و منطقه مهم نبود امکان داشت وی واکنش دیگری داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره خطوط قرمزی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب برای مذاکرات هسته‌ای تعیین کرده‌اند و تاثیر آن نیز اظهار کرد: بیانات مقام معظم رهبری جدید نیستند. آن‌ها تاکید مواضعی هستند که ایران مذاکرات را با آن‌ها آغاز کرد.

وی ادامه داد: در نخستین روز مذاکرات صفحه منتسب به مقام معظم رهبری در توییتر عکسی از من و تیم مذاکره کننده هسته‌ای به علاوه یک پیام منتشر کرد که در آن نوشته بود، من مذاکره کنندگان‌مان را قابل اعتماد،‌ متعهد،‌ شجاع و با ایمان می‌دانم. من در پاسخ به این پیام با علامت لبخند نوشتم که این عکس به همراه تیم در نطنز گرفته شده وحمایت رهبری برای تیم ما بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود:‌ از نظر من آمریکا باید میان یک توافق و تحریم‌ها یکی را انتخاب کند. توافق در صورتی به دست می‌آید یا شکست می‌خورد که آمریکا بخواهد تحریم‌ها را لغو کند یا آن‌ها را در جای خود نگه دارد.

بر اساس این گزارش مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ هم اکنون با حضور هیأت های مذاکره کننده تمام طرف ها در پایتخت اتریش در جریان است و این کشورها در تلاش‌اند تا 7ژوئیه به یک توافق جامع نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای تهران و چگونگی لغو تحریم های بین‌المللی علیه این کشور دست یابند.

انتهای پیام

کد N877332