استاد حوزه و دانشگاه:

سیاست در منطق اسلام خدعه و مکر نیست

سیاست

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: رعایت حقوق مردم و دستگیری از آن‌ها یکی از اصول مهم اسلام سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در جلسه تفسیر خود در حرم حضرت معصومه(س) با تبریک ولادت امام حسن(ع) اظهار کرد: ائمه (ع) همه سیاسی بودند. مفهوم سیاست در اسلام با دنیای غرب از زمین تا آسمان تفاوت دارد و البته مفهوم آن سیاست منهای دین نیست. دین منهای سیاست دین نیست، همان‌طور که امام خمینی(ره) فرموده‌اند اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند نه دین را درست شناخته و نه سیاست را درست می‌شناسد.

وی ادامه داد: سیاست مصطلح در غرب به معنای خدعه، نیرنگ و مکر است در حالی که همه ائمه شهید شدند؛ زیرا سیاسی بودند و با حاکمان جور در دوره خویش درگیری داشتند و این بهترین دلیل بر سیاسی بودن امامان است وگرنه اگر سرشان را با عبادت گرم می‌کردند و کاری به کار حاکمان نداشتند که مورد آزار و اذیت و در نهایت شهادت واقع نمی‌شدند.

وی با اشاره به این‌که «در روایتی از امام علی(ع) نقل شده است که زینت رجل سیاسی در عفو و عدالت به هنگام قدرت است» افزود: در روایت سه گام اصلی برای یک فرد سیاستمدار مطرح شده است؛ اول این‌که باید حقوق خدا را رعایت کند، دوم حقوق زندگان و سوم حقوق اموات و حقوق الهی در تبعیت از اوامر الهی و دوری از مناهی آن است. با توصیف این سه وصف درباره سیاسیون نیمی از افراد از دایره انسان‌های سیاسی خارج می‌شوند؛ زیرا سیاست در منطق اسلام خدعه و مکر نیست.

این عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تاکید کرد: سیاسیون ما حواس‌شان جمع باشد و سیاست را با خدعه و غل و غش و مکر و نیرنگ یکی ندانند. امام خمینی(ع) نمونه یک رجال سیاسی به تمام معنا بود که نماز شبش ترک نشد و دست از قرائت قرآن تا آخرین لحظات مرگ هم برنداشت.

وی ادامه داد: رعایت حقوق مردم از دیگر ویژگی‌های انسان مومن است؛ فکر نکنیم هر قدر از زیرکار در برویم و بپیچانیم اهل سیاست هستیم، بلکه برعکس این مصداق کم‌فروشی است و در حالی که کسی که باری از دوش مردم بردارد در روایت نقل شده است که پاداش 9 هزار سال عبادت برای او ثبت می‌شود.

وی و با اشاره به آمار جوانان مجرد و مشکلات آن‌ها برای ازدواج گفت: کسانی که تمکن مالی دارند باید احساس تکلیف کنند. چرا فرهنگ قرض الحسنه ورافتاده و انفاق کمرنگ شده است در حالی که خدا م‌ فرماید من سود می دهم و در روایت داریم که انفاق 700 برابر و قرض 18 برابر سود و پاداش دارد. برخی از خمس که حق خدا و رسول(ص) است به بهانه‌های مختلف فرار می‌کنند در حالی که وهابیت برای ترویج اسلام خشن و بی روح و منحرف میلیاردها دلار هزینه می‌کنند و ما هم باید برای ترویج اسلام ناب و واقعی با همین خمس و کمک‌ها تبلیغ کنیم.

رفیعی خاطرنشان کرد: باید زندگی ائمه را به صورت یک منظومه بررسی کنیم و نه این‌که بخشی از زندگی آن‌ها را برای مطامع سیاسی خود برجسته‌سازی کنیم. اطاعت از ولی امر عادل از دیگر ویژگی‌های یک انسان سیاسی است. در اینجا براساس روایت امام معصوم ولی امر عادل تنها معصوم نیست.

وی سومین ویژگی انسان سیاسی را رعایت حقوق اموات دانست و اظهار کرد: نباید پشت سر مردگان از آن‌ها بدگویی کرد و ناسزا داد بلکه باید آن‌ها را ببخشیم و برای آنان طلب غفران کنیم مگر کسانی مانند شمر و یزید که باید دائما بر آنان لعنت فرستاد.

انتهای پیام

کد N877314