شرایط برگزاری انتخابات سالم در گفت‌وگو با عابد فتاحی

انتخابات,انتخابات مجلس

یک نماینده اصلاح طلب مجلس با تاکید بر لزوم فراهم شدن تمامی زمینه های لازم برای برگزاری انتخابات سالم گفت‌ که باید تمامی ابهامات و سوالات احتمالی در ذهن مردم در مورد انتخابات پاک شود و تمامی تلاش ها جهت برگزاری انتخابات شفاف معطوف شود.

عابد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌ با استفاده از این تعبیر که گروه های سیاسی در انتخابات تنها تنور انتخابات را داغ می‌کنند گفت:‌ از همین الان باید هیأت های نظارت به بررسی های لازم به خصوص در مورد نمایندگان مجلس که می خواهند در انتخابات آینده کاندیدا شوند بپردازند مبنی بر اینکه پیش از نمایندگی چه میزان اموال داشته و اکنون به چه حدی رسیده است، در واقع باید نتیجه آنالیز 290 نماینده فعلی از همین الان مشخص شود.

به گفته وی باید در این آنالیزمشخص شود که نمایندگان به چه دلیل سوال یا تذکری را مطرح کرده اند و چه اقداماتی را انجام داده اند؟ این خود به برگزاری انتخابات سالم کمک می‌کند چون انتخابات سالم بدان معنا نیست که همه وارد رقابت انتخاباتی شوند بلکه پیش از آن باید شورای نگهبان آنالیزهای لازم را انجام دهد و انسان های سالمی که انگیزه سیاسی برای ورود به مجلس ندارند و تنها هدفشان خدمت به کشور است را به مردم جهت انتخاب معرفی کنند.

نماینده مردم ارومیه تاکید کرد که نماینده باید مولفه های نمایندگی مردم را داشته باشد، بر همین اساس آنهایی که می توانند شان و جایگاه و منزلت نمایندگی را حفظ کنند باید به تائید شورا برسند و بعد به مردم معرفی شوند، این کار هیأت های نظارت جهت شناسایی افراد سالم است و بعد از ان نیز هیأت های اجرایی باید برای برگزاری انتخابات سالم تلاش کنند.

فتاحی تاکید کرد: نباید انتخابات مشکوکی داشت باید تمامی ابهامات و سوالات احتمالی از ذهن مردم پاک شود و مردم نگرانی از رایشان نداشته باشند، این منوط به عملکرد شفاف هیأت های اجرایی و حتی داشتن صندوق های شفاف است.

به گفته وی، انتخابات بهتر است به صورت استانی شهرستانی برگزار شود تا افرادی توانمند ،‌عالم و بدون نیاز مالی که به دنبال خدمت رسانی به مردم هستند وارد مجلس شوند.

فتاحی با تاکید براینکه کاندیداها نباید با زد و بند و دادن مهمانی های آنچنانی وارد مجلس شوند گفت: نمایندگان باید افراد باسواد و با شرافت باشند نه اینکه کسانی که با پول، رای مردم را می خرند. آن‌ها باید امانت دار و شرافتمند باشند و به خاطر تحقق خواسته‌هایشان وزرا با طرح سوال و استیضاح تحت فشار قرار ندهند.

وی با طرح پیشنهاد تشکیل مجلس سنا گفت:‌ به نظرم باید مجلسی متشکل از افرادی فرا استانی و ملی داشته باشیم که در آن 50 نماینده اقتصادان و 50 نماینده از کل کشور وجود داشته باشد چون با مجلس فعلی مشکلات از بین نخواهد رفت. باید شان مجلس را با تشکیل مجلسی متشکل از انسان های سالم،‌ با ایمان و کشور دوست بازگرداند.

انتهای پیام

کد N877253