تصویب قانونی برای آزمایش دی. ان. ای از تمام شهروندان کویت

سیاسی

پارلمان کویت قانونی را تصویب کرده است که براساس آن از بیش از ۴ میلیون شهروند و ساکنان خارجی این کشور آزمایش دی. ان.ای گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، پارلمان کویت این قانون را یک هفته پس از آن تصویب کرد که در حمله تروریستی به مسجد امام صادق(ع) در شهر کویت دست کم ۲۶ نفر از شهروندان این کشور کشته شدند.

دولت کویت پس از این حمله تروریستی از قانونگذاران خواسته بود تا به آژانس های امنیتی برای دستگیری هرچه سریعتر جنایتکاران و تروریست ها کمک کنند. براساس قانون جدیدی که پارلمان کویت تصویب کرده، وزارت کشور موظف است نمونه دی ان ای، یک میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند کویتی و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار شهروند خارجی ساکن کویت را بگیرد.

بر این اساس افرادی که از دادن آزمایش دی ان ای، امتناع کنند به یک سال زندان و پرداخت ۳۳ هزار دلار جریمه محکوم خواهند شد و افرادی که نمونه های تقلبی و جعلی به جای دی ان ای، خود بدهند به ۷ سال زندان محکوم می شوند.

دولت کویت تخمین زده است که جمع آوری نمونه دی ان ای، ساکنان این کشور در حدود ۴۰۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت و به همین دلیل پارلمان این کشور بودجه ای اضطراری برای آن تصویب کرده است. جمعه گذشته در انفجار انتحاری هفته گذشته در مسجد امام صادق (ع) شهر کویت که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، دست کم ۲۶ نفر کشته و ۲۲۷ نفر دیگر زخمی شدند.

دی. ان. ای یا دنا سرواژهٔ عبارت «دئوکسی‌ریبونوکلئیک‌اسید» نوعی اسید نوکلئیک دارای دستورالعمل‌های ژنتیکی است که برای کار کرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش اصلی مولکول دنا ذخیره‌سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است.