راهبرد نظامی جدید آمریکا:

برخی برتری‌های نظامی آمریکا رو به زوال است

سیاسی

«اشتون کارتر» وزیر دفاع و «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا راهبرد نظامی جدید این کشور را با عنوان «راهبرد نظامی ایالات متحد آمریکا، ۲۰۱۵» منتشر کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری وزارت دفاع آمریکا، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا راهبرد نظامی جدید این کشور را منتشر کردند.

«اشتون کارتر» وزیر دفاع و «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا راهبرد نظامی جدید این کشور را با عنوان «راهبرد نظامی ایالات متحد آمریکا، ۲۰۱۵» منتشر کردند.

در این سند ۱۵ صفحه ای که پایگاه خبری پنتاگون آن را منتشر کرد، آمریکا با تکرار ادعاهای واهی گذشته، ایران را به حمایت از تروریسم و بی‌ثبات‌سازی منطقه متهم کرده است.

«مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مقدمه این گزارش می نویسد: از زمان انتشار آخرین راهبرد نظامی ملی در سال ۲۰۱۱ ، از سویی ناآرامی‌ها در جهانی به میزان زیادی افزایش یافته و از سوی دیگر برخی برتری های نظامی ما هم رو به زوال نهاده است.

در سند وزارت دفاع آمریکا ادعا شده است: ایران یک چالش راهبردی در جهان محسوب می شود. این کشور فن آوری هسته‌ای و ساخت موشک ها را کماکان دنبال می‌کند.

در سند مذکور تصریح شده است که واشنگتن باید علیرغم تهدیدات دیگری چون گروه‌هایی نظیر داعش، رویارویی همزمان با رقبای قدرتمندی چون روسیه و چین را نیز مورد توجه قرار دهد.
ایران، روسیه، کره شمالی و چین در این گزارش به عنوان تهدیدات جامعه بین‌الملل نام برده شده اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: اعتقاد ما بر این است که هیچ از این قدرت ها به دنبال نبرد نظامی مستقیم با آمریکا نیستند، اما هر یک قادرند نگرانی های امنیتی جدی را برای آمریکا با خود به همراه داشته باشند.

در پایان این سند نیز تصریح شده است: تهدید جنگ با یک قدرت بزرگ مانند روسیه، ایران یا کره شمالی اندک اما رو به رشد است.

آخرین بار در سال ۲۰۱۱ بود که آمریکا راهبرد نظامی خود را به روزرسانی کرده بود. در گزارش تازه وزارت دفاع آمریکا، نسبت به افزایش تهدیدات جدید هشدار داده شده است.