تکذیب خبر ی رسانه آمریکایی

صحت گزارش یک رسانه آمریکایی مبنی بر این‌که هرکدام از اعضای دائم شورای امنیت می توانند بازگشت تحریم ها را در شورای امنیت کلید بزنند، تکذذیب شد.

یک عضو هیات مذاکره کننده ایران در گفت وگو با خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، با اشاره به گزارش یک رسانه آمریکایی مبنی بر این‌که هرکدام از اعضای دائم شورای امنیت می توانند بازگشت تحریم ها را در شورای امنیت کلید بزنند، گفت: این مطلب یک ادعا و دروغ است.

وی با اشاره به اهمیت و حساسیت این مساله تاکید کرد: ایران حتما چنین توافقی را به هم خواهد زد.

یک دیپلمات ارشد ایرانی روز سه شنبه با بیان اینکه ایران و 1+5 بر روی مکانیزم برگشت پذیری تحریم‌ها به راه حل هایی رسیده اند، گفت که برگشت پذیری تحریم ها پیچیده و روندی طولانی خواهد داشت.

برگشت پذیری تحریم ها در صورت نقض احتمالی توافق هسته ای از جمله موضوعات مورد بحث در طرفین به ویژه آمریکا و ایران است.

از آنجایی که کلیه تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای در روز اجرای توافق باید لغو و متوقف شود، آمریکا بر این استدلال است که برای تضمین اینکه ایران به تعهداتش پایبند بماند باید مکانیزمی برای بازگشت تحریم های شورای امنیت به طور خودکار در نظر گرفته شود، چرا که آنها قرار است تحریم ها را در مرحله ای از توافق به طور کامل لغو یا اجرای آنها را متوقف کنند و بر این نظرند برگشت پذیری تحریم های شورای امنیت در مقابل نقض توافق جامع هسته ای باشد.

در عین حال کارشناسان معتقدند که آمریکا نگران است درصورت نیاز نتواند دوباره در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به اجماع برسد. این نگرانی آمریکا با توجه به رقابت های منطقه ای که با روسیه و چین دارد و اینکه درسال های اخیر به ویژه با روسیه روابطی پرتنش را تجربه کرده، تشدید شده است.

انتهای پیام

کد N876666