مخالفت حماس با تصمیم عباس برای ترمیم کابینه وفاق ملی

سیاسی

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با تصمیم رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای ترمیم کابینه دولت وفاق ملی توسط رامی حمدالله مخالفت کرد و آن را نوعی کودتا علیه توافق ملی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سامی ابو زهری، سخنگوی حماس در این باره گفت که این جنبش با ترمیم کابینه دولت وفاق خارج از توافق ملی مخالف است و آنرا نقض توافق می‌داند.

ابو زهری درباره موضع جنبش حماس در قبال این تصمیمات عباس تصریح کرد که حماس این تغییرات را قبول ندارد؛ چرا که دولت وفاق ملی به خاطر اینکه به پارلمان فلسطین معرفی نشده و از آن رای اعتماد نگرفته است، دولت وفاق ملی نامیده شده است و از همین رو، تصمیم اخیر عباس نوعی نادیده گرفتن این توافق به شمار می رود و در نتیجه غیر قابل قبول است.

وی در واکنش به برکناری یاسر عبد ربه از سمت دبیر کلی کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) نیز اظهار داشت: ما هیچ واکنشی به این تصمیم نشان نمی‌دهیم.

یاسر عبدربه از زمان انتخاب عباس به عنوان رئیس سازمان آزادی بخش فلسطین منصب دبیر کلی کمیته اجرایی این سازمان را برعهده دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین رامی حمد الله، نخست وزیر دولت وفاق ملی را مامور ترمیم کابینه دولت وفاق ملی به جای تشکیل دولت جدید کرد. محمود عباس در جریان نشست کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین، حمد الله را مامور ترمیم جزئی کابینه کرد و هدف از آنرا فراهم شدن زمینه اجرای مسئولیت‌های در تمامی مناطق فلسطینی اعلام نمود.

برخی رسانه های فلسطینی به نقل از اعضای کمیته اجرایی ساف اعلام کردند که این کمیته تصمیم به ترمیم کابینه دولت وفاق ملی و تداوم رایزنی‌ها و تماس‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی گرفت.

علاوه بر این، اعضای کمیته اجرایی ساف بر روی برکناری دو وزیر دولت وفاق ملی یعنی "خوله شخشیر" وزیر آموزش و پرورش و "نایف ابو خلف" وزیر امور شهرداری‌ها موافقت کردند و تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه را به رامی‌ حمد الله واگذار شد.

عباس همچنین یاسر عبد ربه را از سمت دبیر کلی کمیته مرکزی ساف برکنار کرد که این تصمیم وی با واکنش عبد ربه مواجه شد و وی اعلام کرد: وقتی خبر برکناری ام را از رسانه ها شنیدم، غافلگیر شدم، زیرا کمیته اجرایی ساف این اقدام را بدون اطلاع من و بدون حضور من انجام داد.

انتهای پیام

کد N876552