ال‌موندو: توافق هسته ای نزدیک است

ایرنا نوشت:

روزنامه ال موندو در گزارشی نوشت: بر اساس اظهارات برخی منابع حاضر در وین ، به نظر می رسد که توافق هسته ای نزدیک است و در وین نیز این خوش بینی بین دو طرف دیده می شود .

به گزارش ایرنا، این روزنامه اسپانیایی تصریح کرد: مذاکرات برای یک توافق کامل در مورد برنامه هسته ای ایران ، روز گذشته (سه شنبه )، بار دیگر از مهلت تعیین شده خود فراتر رفت.

ال موندو نوشت: طرفین اعلام کردند که گفتگوها را تا روز سه شنبه آینده ( 7 ژوییه) تمدید خواهند کرد.اما چندین نکات اندک اختلافی که بین ایران و گروه 1+5 وجود دارد، می تواند به لطف امتیازات متقابل در آستانه حل شدن باشد.

این روزنامه اسپانیایی ادامه داد: همانطوری که یک منبع ایرانی و کارشناسان هر دو طرف در گفت و گو با این روزنامه تایید کردند، به طور خاص شش قدرت، ادعاهای خود نسبت به بازرسی های بین المللی از ایران را کاهش دادند.

ال موندو مدعی شد: تهران نیز اکنون حاضر به قبول لغو تدریجی اما تضمینی تحریم ها همزمان با اینکه ایفای تعهدات از سوی آنها اثبات شود، است.
این روزنامه نوشت: به همین دلیل، انتظار اینکه در یکی از روزهای آینده در وین، بالاخره به یک توافق جامع و پایدار دست یافته شود، منطقی است. این تفاهم تاریخی به طور موقت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را محدود می سازد تا که ماهیت منحصرا صلح آمیزی که تهران همیشه از آن دفاع کرده ، اثبات شود.

به نوشته این گزارش، تمدید تعلیق تحریم ها علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا نشانه خوبی است که این کار را برای دادن وقت بیشتر و تشویق مذاکرات انجام داد.

ال موندو خاطرنشان کرد تاریخ مشخص شده دیروز (30 ژوئن) ، از قبل با خود جمهوری اسلامی در توافق موقت دست یافته شده در نوامبر 2013 بین ایران و گروه 1+5 توافق شده بود و تمدید یک هفته تحریم ها به معنی تمدید یک هفته اجرای این توافق موقت بود.

این روزنامه اسپانیایی ادامه داد: خوش بینی در راهروهای وین را همچنین می شد در سخنان 'سرگی لاوروف' وزیر خارجه روسیه دید که سه شنبه شب گفته بود که «توافق کامل در "دسترس" می باشد» .کلمات مشابه ای را نیز 'جاش ارنست' سخنگوی 'باراک اوباما' ، دو روز پیش گفته بود که اظهار داشت « توافق در جلوی دید است» .

ال موندو نوشت: اکنون، مانع اصلی بر روی بازرسی های تأسیسات ایران متمرکز می شود. گروه 1+5 می خواهد آژانس بین المللی انرژی اتمی بتواند همچنین از تأسیسات نظامی بازرسی کند. جمهوری اسلامی که به طور آشکار نسبت به این سازمان بدبین است با این امکان مخالفت کرده بود.

این رسانه با اشاره به موضوع پروتکل الحاقی تصریح کرد: این پروتکل به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد که خواستار مورد به مورد مجوز برای بازرسی ها شود اما حق جمهوری اسلامی در اجتناب از بازرسی آن دسته از تاسیسات که امنیت ملی کشور را در خطر اندازد، به رسمیت می شمارد.

ال موندو ادامه داد: اگر در نهایت، مسایل بازرسی ها و تحریم ها حل شوند، توافق می تواند جدا از نوشته شدن متن پایان آن و اختلافات بر سر تفسیر در مورد حق ایران در حفظ تحقیقات و گسترش در زمینه هسته ای در طول اعتبار توافق ، قریب الوقوع باشد.

5252

کد N876419