موسویان:

هر قدم ایران باید با قدم های طرف مقابل متناظر و متناسب باشد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين,مذاكرات هسته‌اي

یک دیپلمات پیشین ایران گفت: هر قدمی ایران برمی دارد قدرت های جهانی هم باید قدم متناسب در برداشتن تحریم ها بردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین موسویان دیپلمات هسته ای پیشین ایران در گفت وگو با سی.ان.ان در پاسخ به این پرسش که آیا توافق قابل دسترس است؟ گفت: من توافق را قابل دسترس می دانم چون ایران پایبندی خود به همه تعهدات در قالب معاهده ان.پی.تی را اعلام کرده و در این مورد اختلافی باقی نمانده است و معاهده ان .پی.تی هم تنها معاهده معتبر بین المللی در مورد عدم اشاعه سلاح هسته ای است.

وی درباره خواست مقام معظم رهبری مبنی بر لغو تمام تحریم ها در روز اجرای توافق و مخالفت آمریکا با آن گفت: من فکر می کنم سخنان ایشان درست فهمیده نشده است. ایشان فرمودند که اجرای اقدامات ایران باید با رفع تحریم ها متناظر باشد. یعنی اینکه در هنگام اجرای توافق هرقدمی که ایران برمی دارد در مقابلش تحریمی باید برداشته شود. روشن است که اقدامات دو طرف باید متقابل و متناسب باشد.هر قدمی ایران برمی دارد قدرت های جهانی هم باید قدم متناسب در برداشتن تحریم ها بردارند. آنچه که من از فرمایشات ایشان می فهمم این است که ایشان نخواهند پذیرفت که در زمان اجرا ابتدا ایران همه اقدامات را انجام دهد بعد قدرتهای جهانی بخواهند در مورد رفع تحریم تصمیم بگیرند و به نظر من حق هم با ایشان است.

موسویان درباره مخالفت ایران با دادن این اجازه به آژانس که بتواند از مراکز نظامی ایران بازدید کند گفت: اینجا هم خلط مبحث شده است. اگر توافق نهایی صورت بگیرد ایران در چارچوب مقررات پروتکل الحاقی اجازه بازرسی خواهد داد، اما اجازه بازرسی هر زمان و هرمکان را نخواهد داد. هیچ کشوری به آژانس اجازه نمی دهد که هر زمان از هر مکان نظامی بتواند بازدید کند. در قالب پروتکل الحاقی و دسترسی مدیریت شده میتوان این مشکل را حل کرد. بازرسی های معمول که سایر کشورها در قالب پروتکل الحاقی انجام می دهند، ایران هم می تواند انجام دهد.

این دیپلمات پیشین ایران در این گفت وگو درباره سفر وزیر خارجه ایران به تهران برای یک روز و سپس بازگشت به وین گفت: آقای کری و آقای ظریف چند دور مذاکره کردند. آقای کری از طریق سیستم های امن با کاخ سفید مشورت کرد. آقای ظریف هم ترجیح داد که حضوری مشورت کند. این مسیر یعنی اینکه دو طرف برای حصول توافق جدی هستند.

انتهای پیام

کد N876245