هاشمی‌رفسنجانی:

ظرفیت الگو شدن را داریم/ کسی جرأت برخورد با مانع‌تراشان را ندارد

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ایران و مکتب اهل بیت(ع) می‌توانند رهبر فکری جهان اسلام باشند، تاکید کرد: ظرفیت این کار را داریم اما این مهم، شرایطی دارد که باید برآورده شود و موانعی وجود دارد که فعلاً کسی جرأت نمی‌کند با مانع‌تراشان برخورد کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ایران و مکتب اهل بیت(ع) می‌توانند رهبر فکری جهان اسلام باشند، تاکید کرد: ظرفیت این کار را داریم اما این مهم، شرایطی دارد که باید برآورده شود و موانعی وجود دارد که فعلاً کسی جرأت نمی‌کند با مانع‌تراشان برخورد کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی،در نشست علمی اعضای حلقه دانش و فناوری شورای آزاداندیشی دینی، اندیشه آزاد و آزادی اندیشه را یک اصل اساسی در اسلام و از مصرّحات آیات در قرآن و روایات خواند و گفت: یکی از ضرورت‌های تربیت‌ دینی نسل حاضر و ترسیم آینده‌ای روشن، اثبات آزاداندیشی دینی و وجود آن در جوامع اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نقادی تفکرات مخالف آزادی اندیشه و وجود آن در سطوح مختلف جامعه را برای اصلاح روش‌های کنونی، ضروری توصیف و خاطر نشان کرد: اینکه باید حرف‌های دیگران را شنید و بهترین‌ها را انتخاب کرد، صراحت قرآنی و تبیین نظر اسلام است.

هاشمی رفسنجانی، تلاش برای تحقق عدالت بین نسلی را وظیفه هر نسلی دانست و استفاده درست نسل امروزی از منابع موجود را به عنوان یکی از مسایل جدّی مورد تأکید قرار داد و با انتقاد از سیاست‌هایی که طی سالیان طولانی برداشت ناصحیح از منابعی که به همه نسل‌ها تعلق دارد، اظهار کرد: حفاظت از منابع زیرزمینی برای نسل‌های آینده و حتی جلوگیری از سیر شتابان تخریب محیط زیست و آلودگی آن، از وظایف انسانی، اسلامی، ملی و حاکمیتی ماست.

وی در پاسخ به سیاه‌نمایی‌های افراطی بعضی‌ها گفت: باید به این واقعیت توجه داشته باشیم که هزینه‌های زیربناهای ماندگار که امروز در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد متعلق به نسل آینده است که قدرتی برای ایران در سال‌های بعد می‌شوند و مخصوص نسل موجود نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به تناسب گزارش‌های مطرح شده در این جلسه در مورد موضوع قوانین فیزیک و هستی خود کنترل، با یادآوری شبهات یهود که دست خدا را برای ادامه تحول در سیر آفرینش بسته می‌دانند، به آیه « وَ قالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیْدیهِمْ وَ لُعِنُوا بِما قالُوا بَلْ یَداهُ مَبْسُوطَتانِ» اشاره کرد و گفت: از مجموعه آیات قرآن چنین استنباط می‌شود که نشان از قدرت لایزال خداوندی در همه مراحل آفرینش وجود دارد و در مقابل کسانی که معتقد به خوداتکایی دنیا و تداوم آفرینش براساس سنن هستند، باید بپذیریم که اراده خداوندی فوق همه اینهاست.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ایران و مکتب اهل بیت(ع) می‌توانند رهبر فکری جهان اسلام باشند، تاکید کرد: ظرفیت این کار را داریم اما این مهم، شرایطی دارد که باید برآورده شود و موانعی وجود دارد که فعلاً کسی جرأت نمی‌کند با مانع تراشان برخورد کند.

وی با انتقاد از وجود بعضی از افراطیون در محیط‌های دانشگاهی و حوزوی و تهدید دانشمندان، دانشگاهیان و علما و مراجع از طرف تندرو‌ها، گفت: در اسلامی که علما و دانشمندان به صراحت قرآن دارای مقام و جایگاه رفیع هستند « یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجات‏ »، نباید برای بیان اندیشه‌های علمی خویش محدودیت داشته باشند.

هاشمی رفسنجانی با تبیین اهداف طرح «کرسی های آزاداندیشی»، خاطر نشان کرد: وقتی دیدم اهداف ایشان در حد شعارهای سطحی و چند سمینار تبلیغاتی بر زمین مانده، دست به قلم بردم و کتاب آزاداندیشی دینی را به عنوان مقدمه کار نوشتم که البته باید با استفاده از منابع و مآخذ غنی‌تر شود.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد با ابراز خرسندی از حضور دانشمندان ایران در مراکز حساس علمی و تحقیقاتی دنیا و همچنین ابراز تأسف به خاطر عدم حضور این دانشمندان در ایران، گفت: باید فضایی ایجاد کنیم تا بزرگان علمی ایران که افتخارات جهانی کسب کرده‌اند، کشورشان را مأوای خود بدانند، آن‌گونه که دانشگاه جندی‌شاپور در ایران قبل از اسلام و حتی در قرون اولیه اسلامی، محل تجمع علمی دانشمندان بود به گونه‌ای که مومن و کافر با هم می‌نشستند و بحث می‌کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه تفکرات جامد، مانع پیشرفت دانشگاه‌ها و حوز‌ه‌ها می‌شود، افزود: استعدادهای زیادی را به خاطر جمود فکری در برخورد با نوآوری های علمی و دانشمندان و محققان از دست دادیم که بسیار قیمتی‌تر از نفت و منابع دیگر بودند.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: در زمانه‌ای که علم تا بی‌نهایت به سوی تجزیه می‌رود و رشته‌های فراوانی خلق می‌شود، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک نفر در همه‌ی رشته‌ها مرجعیت علمی داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای نهادینه کردن تحقیق و پژوهش در کشور خاطر نشان کرد: تازگی به این نتیجه رسیدیم که باید در کنار دانشگاه آزاد اسلامی، پژوهشگاه آزاد اسلامی سراسری نیز داشته باشیم تا فرزندان ایران در اقصی نقاط کشور فرصت پژوهش و مطالعه و بروز استعدادهای خود را داشته باشند.

در این جلسه گزارشی کلی در سه موضوع سازه های عدالت بین نسلی در ایران، قوانین فیزیک و هستی خود کنترل و مرجعیت علمی، توسط لطفی دبیر شورای آزاداندیشی دینی و اساتید و صاحب نظران ارایه شد.

حلقه دانش و فناوری، یکی از شش حلقه شورای آزاداندیشی دینی است که براساس منویات مقام معظم رهبری دام ظله العالی و در راستای ترویج و توسعه آزاد اندیشی و آزدای بیان مبتنی بر تعقل و تدین، تشویق صاحب نظران و فرهیختگان کشور و جهان به آزاد اندیشی و ارایه آراء و اندیشه ها با رعایت مبانی و اصول اخلاقی اسلام، تقویت زیر ساختهای علمی و فرهنگی آزاد اندیشی و توانمندسازی اشخاص حقیقی و تشکّل های خصوصی برای آزاد اندیشی در همه حوزه های علمی و دینی، رفع موانع و محدودیت های آزاد اندیشی در همه زمینه های علوم و فنون و تقویت و توسعه ظرفیت های علمی کشور در راستای آزاد اندیشی و فرآیند تولید علم و نظریه پردازی تأسیس شده است.

انتهای پیام

کد N876185