اعلام پیروزی زودهنگام رئیس جمهور بروندی در انتخابات پارلمانی

رئیس‌جمهوری بروندی با وجود مخالفت گروه‌های داخلی، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل پیش از اعلام نتایج رسمی انتخابات پارلمانی این کشور اعلام پیروزی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنا به اعلام کمیسیون انتخاباتی بروندی، حوزه‌های انتخاباتی این کشور روز دوشنبه آغاز به کار کردند وانتظار می‌رود 3.8 میلیون تن در این شرایط انتخابات شرکت کرده باشند.

با این حال اما تصاویر حاکی از استقبال کم مردم از این رای گیری در داخل اطراف بوجومبورا، پایتخت بروندی است چرا که این انتخابات از سوی 17 گروه اپوزیسیون تحریم شد.

انتظار می‌رود کمیسیون انتخاباتی نتایج را طی سه روز آتی اعلام کند.

در همین حال اتحادیه آفریقا و سازمان ملل خواستار تاخیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه آتی شده‌اند اما پیر انکورونریزا، رئیس جمهوری بروندی تاکید کرده است که این انتخابات طبق برنامه‌ریزی در 15 ژوئیه برگزار می‌شود.

این درحالی است که بروندی از ماه آوریل و در پی اعلام انکورونریزا برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری برای سومین دوره پیاپی دوره‌ای از ناآرامی و آشوب را تجربه می‌کند.

رقبای انکورونریزا می‌گویند، تصمیم وی برای کاندیداتوری دوباره نقض صریح قانون اساسی و توافق صلحی است که به جنگ داخلی این کشور در سال 2005 پایان داد.

انکورونریزا خاطرنشان کرده است که وی به حکم یک دادگاه قانون اساسی وارد گردونه انتخابات شده است.

طی این چندین ماه ناآرامی در بروندی به گفته آژانس آوارگان سازمان ملل 127 هزار تن از جمله یکی از اپوزیسیون جان خود را از دست داده‌اند. در پی این درگیری‌ها و تصمیم رئیس جمهور احزاب اپوزسیون انتخابات را تحریم کردند.

در مقابل اما سخنگوی رئیس جمهور بروندی در پی برگزاری انتخابات پارلمانی اظهار کرد: آنها گمان می‌کردند که بروندی ناامن است و شرایط برای برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه آماده نیست. اما ما به آنها ثابت کردیم که می‌توانیم انتخاباتی برگزار و امنیت آن را تامین کنیم.

در ان میان جامعه جهانی نسبت به بدتر شدن اوضاع بروندی با برگزاری این انتخابات ابراز نگرانی می‌کند.

آمریکا نیز اعلام کرده است که از تصمیم دولت بروندی برای برگزاری انتخابات پارلمانی با وجود درخواست‌های مکرر جهت به تعویق انداختن آن به شدت ناامید شده است.

انتهای پیام

کد N876014