روایت مهران دوستی از حمله آمریکا به هواپیمای ایرانی

دو مستند با موضوع حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران در سالروز این رویداد، در قالب برنامه «سیمرغ» از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، در ۱۲ تیر ماه سال ۱۳۶۷ ناو آمریکایی "وینسنس" به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران حمله کرده و آن را با موشک مورد اصابت قرار داد. ایرباس ایرانی با شماره ۶۵۵ که بر فراز خلیج فارس در حال صعود گرفتن بود منهدم و تمامی سرنشینانش به شهادت رسیدند.

«فانوس خیال» عنوان مستندی است که با گویندگی مهران دوستی در سال 1384 ساخته شده است و به حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران می‌پردازد. این مستند 60 دقیقه‌ای جمعه ساعت 12 پخش می‌شود.

همچنین مستند دیگری با همین موضوع و با اجرای داوود نماینده و با حضور مسؤولان وقت، مجیدی مدیر عامل هواپیمایی کشور، سعیدی کیا وزیر راه و ترابری و تیمسار ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش در سال 1367 ساخته شده است و جمعه ساعت 19 و به مدت 26 دقیقه در قالب «سیمرغ» از شبکه مستند پخش می‌شود.

«سیمرغ» با الهام از سیمرغ افسانه‌ای، به همت و اراده مردم سرزمینی می‌پردازد که در سیر و حرکت انقلابی خود، به وحدت و همدلی در حماسه انقلاب رسیدند.

در این مجموعه مستند، آرشیوی گنجینه‌ای از تصاویر خاطره‌انگیز و دیده نشده یا کمتر دیده شده‌ای از وقایع انقلاب اسلامی به نمایش درمی‌آید.

انتهای پیام

کد N875982