گفتگوی ظریف و لاوروف درباره همکاری در سازمان شانگهای

ایرنا نوشت:

 وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای با اشاره به دیدار وزیران امور خارجه ایران و روسیه در وین، اعلام کرد: 'سرگئی لاوروف' و 'محمد جواد ظریف' در مورد همکاری های دو کشور در سازمان همکاری شانگهای گفت و گو کردند.
 
روزنامه 'ماسکوفسکی کامسامولتس' چاپ مسکو'، امروز (چهارشنبه) به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه نوشت: وزیران خارجه ایران و روسیه به تفصیل در مورد روند حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران گفتگو و تبادل نظر کردند.

بر اساس این گزارش، لاوروف و ظریف در مورد گامهای لازم برای رفع اختلافات و موانع موجود در مسیر دستیابی به توافق جامع به تبادل نظر پرداختند.

وزیران خارجه ایران و روسیه روز سه شنبه (دیروز) در حاشیه مذاکرات هسته ای در وین ملاقات کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است: طرف های ایرانی و روس، دورنمای همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای از جمله برخی مسایل مربوط به تنظیم مقدمات اجلاس سران این سازمان در اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان را بررسی کردند.

اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روز دهم ماه جولای جاری در اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان (واقع در منطقه ولگای روسیه) برگزار خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین خاطرنشان شده است: در دیدار وزیران خارجه ایران و روسیه مسایل مربوط به همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به ویژه با توجه به بحران سوریه هم مطرح و دو طرف در آن به تفصیل گفتگو و تبادل نظر کردند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی منطقه ای بوده که برای همکاری های چند جانبه امنیتی و اقتصادی تشکیل شده است.

روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای فعلی این سازمان هستند. مغولستان، هند، ایران، پاکستان و افغانستان در جایگاه ناظر و سریلانکا و ارمنستان در جایگاه شریک گفت و گو در سازمان همکاری شانگهای حضور دارند.

52310

کد N875814