گروه اعزامی مهر به وین/۵۲

ادامه جلسات در سطوح مختلف/ رفت و آمدهای دیپلماتیک افزایش می یابد

سیاسی

پنجمین روز از هشتمین دور مذاکرات هسته ای وین در حالی آغاز شد که علاوه بر جریان داشتن مذاکرات میان هیئت های 7 کشور، خبرها حکایت از سفر آمانو به تهران دارد.

به گزارش گروه اعزامی مهر به مذاکرات هسته ای وین، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا ساعت ۱۴ به وقت وین دور میز مذاکره خواهند نشست.

این ششمین دیدار ظریف و کری است که از ابتدای هفته جاری برگزار می شود. ظریف صبح دیروز و در ساعات ابتدایی ورود به وین دیداری با کری داشت که پس از حدود یک ساعت صالحی، مونیز و معاونان شان به آن پیوستند.

علی اکبر صالحی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم عصر سه شنبه دیداری ۲ ساعته با محوریت موضوعات فنی داشتند.

همزمان جلسات در سطح معاونان برای نگارش متن اصلی توافق جامع و نیز جلسات کارشناسی برای تنظیم ضمائم چندگانه که تا پاسی از شب گذشته ادامه داشت، از صبح امروز از سر گرفته شد.

از سوی دیگر برخی منابع غربی از سفر قریب الوقوع یوکیو آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران خبر می دهند. با توجه به اهمیت برخی موضوعات فنی و نیز موضوع ساختگی  PMD، سفر آمانو همزمان با جریان داشتن مذاکرات هسته ای و دیدارهای احتمالی وی در تهران، این سفر بسیار مهم ارزیابی می شود.   

همچنین وزیرخارجه روسیه که ظهر دیروز به وین آمد، قرار است امروز به مسکو باز گردد. لاوروف در مدت اقامت خود جلساتی با ظریف، جان کری و فیشر رئیس جمهور اتریش داشت.