هنگ‌کنگ امروز شاهد راهپیمایی دموکراسی‌خواهان است

ده‌ها هزار تن از ساکنان هنگ‌کنگ امروز (چهارشنبه) به مناسبت هجدهمین سالروز واگذاری اختیار این دولت شهر به چین، تجمعی اعتراضی با درخواست برگزاری انتخابات آزاد برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، این تجمع هفت ماه پس از آن برگزار می‌شود که پلیس هنگ‌کنگ به زور به اعتراضات خیابانی دموکراسی‌خواهان پایان داد. تدابیر امنیتی شدیدی از بامداد امروز در خیابان‌های هنگ‌کنگ حاکم است و مقام‌های ارشد هنگ‌کنگ و چین در این مراسم برافراشتن پرچم شرکت کردند.

در این مراسم سرود ملی چین نواخته شد. هیچ حادثه خاصی گزارش نشده است و تنها یک فعال از ورود به مراسم منع شد. در مراسم مذکور صدها تن از حامیان چین، در دست داشتن پرچم چین حضور داشتند. اختیار هنگ‌کنگ در 1997 از بریتانیا به چین واگذار شد.

هزاران تن از نیروهای امنیتی برای راهپیمایی سالانه حامیان دموکراسی خواه در این دولت‌شهر به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. تنش‌ها در پی درگیری اوایل هفته میان فعالان دموکراسی طلب و حامیان دولت مرکزی پکن به شدت افزایش یافته است.

دیزی چان، نماینده جبهه حقوق بشر مدنی گفت: گمان می‌کنم قصد مردم هنگ‌کنگ برای مبارزه برای دموکراسی تغییر نکرده است.ما معتقدیم که آنها این فرصت را مغتنم می‌شمارند تا نظرات خود را با شرکت در راهپیمایی بیان کنند.

این تجمع قرار است دو هفته پس از آن انجام شود که قانونگذاران هنگ‌کنگ درباره اصلاحات انتخابی مورد حمایت پکن رای‌گیری کردند که موجب خشم فعالان شد و راهپیمایی خشونت‌آمیز معترضان را رقم زد.

لیونگ چون - یینگ، رهبر هنگ‌کنگ در مراسم صبح (امروز) گفت که این دولت‌شهر آشوب سیاسی را پشت‌سر گذاشته است.

وی افزود: سال گذشته مملو از چالش و فرصت بود.

انتهای پیام

کد N875656