روسیه پیش‌نویس قطعنامه انگلیس درباره سربرنیتسا را "تفرقه‌افکنانه" خواند

روسيه

روسیه پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل درباره نسل‌کشی سربرنیتسا را محکوم کرد و آن را تفرقه‌افکنانه خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، انگلیس پیش از مراسم بزرگداشت بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت منتشر کرد که بازتاب ناکامی سازمان ملل در جلوگیری از این قتل عام است.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که پیش‌نویس انگلیس کاملا تفرقه‌افکنانه است و بر اشتباهاتی که توسط صرب‌های بوسنی صورت گرفته، بیش از حد تمرکز دارد.

وی ادامه داد: این پیش‌نویس تنها به یک جنبه و یک بخش از درگیری تمرکز دارد.

شورای امنیت سازمان ملل هفتم ژوئیه 2015 احتمالاً این قطعنامه را تصویب می‌کند که چند روز پیش از بزرگداشت بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا است.

هنوز مشخص نیست که آیا شورای امنیت درباره این قطعنامه موافق باشد چون روسیه اعلام کرده هرگونه اشاره درباره سربرنیتسا در این پیش‌نویس حذف شده و به جایش بر معاهده صلح دیتون که جنگ بوسنی را پایان داد، متمرکز می‌شود.

در جریان هجوم نیروهای صرب بوسنی در ژوئیه 1995، 8000 مرد و پسر مسلمان بوسنی قتل عام شدند.

رهبران صرب بوسنی از روسیه خواسته‌اند که این قطعنامه را وتو کند و به استفاده از واژه نسل‌کشی برای این قتل‌عام اشاره کرده‌اند. روسیه در جریان جنگ صربستان متحد این کشور بود.

ملادن ایوانیچ، رئیس جمهوری صرب‌های بوسنی در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل این قطعنامه را ضدصرب خواند چون در آن هیچ اشاره‌ای به قربانیان صرب منطقه سربرنیتسا نشده است.

نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز گفت: این قطعنامه خاطره قربانیان نسل‌کشی سربرنیتسا و آنهایی که از هر دو طرف رنج دیدند را گرامی خواهد داشت. این پیش‌نویس باعث برداشتن گام‌های بعدی سازش و جلوگیری از نسل‌کشی خواهد شد.

انتهای پیام

کد N875511