منتقد پوتین به عنوان مظنون به قتل بازجویی می‌شود

روسيه,پوتين

بنابر اعلام بازرسان فدرال روسیه، مسکو قصد دارد از میخائیل خودوروکوفسکی مالک سابق یکی از شرکت‌های نفتی به عنوان مظنون در یک پرونده قتل بازجویی کند. این پرونده متعلق به 1998 است که پس از یافتن شواهد جدیدی بازگشایی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، خودروکوفسکی مالک قبلی شرکت نفت "یوکوس" است که پس از آنکه مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شد، یک دهه را در زندان سپری کرد.

وی هم اکنون در سوئیس ساکن است و همچنان یکی از منتقدان صریح وی محسوب می‌شود.

خودروکوفسکی هرگونه مشارکت در قتل ولادیمیر پتوخف را در سال 1998 رد می‌کند. پتوخف شهردار یکی از شهرهای سیبری بود که بزرگترین واحد تولید نفت یوکوس در آنجا قرار داشت.

وی در پیامی توئیتری گفت که تحقیقات جدید با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است. کمیته تحقیقات فدرال با اعلام بازگشایی پرونده قتل گفت که می‌خواهد از خودروکوفسکی بازجویی کند. این کمیته مستقیما به پوتین پاسخ می‌دهد.

سخگوی این کمیته گفت: براساس اطلاعاتی که کمیته تحقیقات به آن دست یافته است، میخائیل خودوروکوفسکی دستور این قتل و سایر جرایم جدی را صادرکرده بود. گمان نمی‌کنم که غیبت وی از روسیه مانعی لاینحل در اجرای روند تحقیقات باشد.

پتوخف که در سال 1998 به ضرب گلوله از پای درآمد کمپینی را علیه وجوه عقب افتاده مالیاتی شرکت نفت یوکوس به راه انداخته بود. پس از آن یکی از مقام‌های امنیتی ارشد این شرکت به ارتکاب قتل محکوم شد.

وادیم کلییووگانت، یکی از وکیل‌های خودورکوفسکی گفته است که اتهامات مطرح شده علیه موکلش "توهم" است.

انتهای پیام

کد N875458