اعتراض صدها نفری بودایی‌ها علیه دالایی لاما در انگلیس

سیاسی

گروهی متشکل از صدها بودایی علیه حضور دالایی لاما در شهر آلدرنشات انگلیس برای بازگشایی اولین مرکز بودایی‌ها دست به برگزاری تظاهرات زدند و شعار «دالایی‌لاما، دروغ بس است» سر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، صدها تن از معترضان بودایی علیه حضور دالایی لاما، رهبر معنوی بودائیان تبت در شهر نظامی آلدرشات در انگلیس تظاهرات کردند. در این شهر بسیاری از سربازان سابق و کنونی گورخای نپال زندگی می‌کنند.

این معترضان از بودایی‌های شوگدن هستند که به چیزی اعتقاد دارند که از سال 1996 از سوی دالایی لاما رد شده است. آنها دالایی لاما را متهم به آزار و اذیت مسلمانان می‌کنند. معترضان با ورود دالایی لاما برای افتتاح اولین مرکز بودایی‌ها در انگلیس شعار «دالایی لاما، دروغ بس است»، سر دادند. در مقابل نیز حامیان دالایی لاما تجمع اعتراضی برگزار کردند.

با این حال سخنگوی مرکز جامعه بودائیان انگلیس گفت: جمعیت گسترده‌ای از جامعه نپالی‌ها در آلدرشات هستند که همانند مردم تبت و هیمالیا احترام خود را به دالایی لاما نشان دادند.

گردان گورخا متشکل از 2500 سرباز است که از نپال جذب شده‌اند و بیش از 200 سال است که وارد ارتش انگلیس شده‌اند و در نبردهای افغانستان و عراق حضور داشته‌اند. علاوه بر سربازان در حال خدمت، هنوز جوامعی از سربازان بازنشسته گورخا هستند که از خروج از ارتش در نزدیکی پایگاه‌های نظامی مستقر می‌شوند.

دالایی لاما در جریان سخنرانی خود در استادیوم آلدرشات با اشاره به حملات اخیر شبه‌نظامیان در جهان گفت: به اعتقاد من اسلام حقیقی مخالف هرگونه خونریزی است. تمام ادیان اصلی جهان به رغم تفاوت در دیدگاه فلسفی، پیام عشق و دوستی را دارند.

دالایی لاما روز شنبه نیز برای اولین بار در فستیوال بزرگ انگلیس موسوم گلستونبری شرکت کرد و به حاضران در این فستیوال هنرهای معاصر درباره اینکه جهان چگونه می‌تواند محل بهتری باشد، سخنرانی کرد.

انتهای پیام

کد N875416