یونیسف گزارش داد؛

انواع بیماری‌ها و سوءتغذیه جان کودکان یمنی را تهدید می‌کند

یمن

یونیسف در بیانیه‌ای نسبت به پیامدهای عمیق درگیری و جنگ در یمن بر بخش بهداشت در این کشور هشدار داد چراکه میلیون‌ها کودک یمنی را در معرض بیماری‌ها و سوءتغذیه قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در بیانیه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل آمده است که دست‌کم 279 کودک یمنی طی درگیری‌های یمن کشته و 402 تن دیگر زخمی شده‌اند. این درگیری‌ها پیامدهای عمیقی بر بخش بهداشت در این کشور دارد و میلیون‌ها کودک را در معرض ابتلا به بیماری‌هایی قرار می‌دهد که می‌توان از آن پیشگیری به عمل آورد.

مدیر یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا در این باره تاکید کرد: کودکان در یمن واکسینه نمی‌شوند چراکه با به مراکز بهداشتی برق نمی‌رسد یا سوخت لازم را برای توزیع واکسن‌ها در اختیار ندارند یا اینکه ساکنان آنقدر از درگیری‌ها یا جنگ می‌ترسند که از آوردن کودکان خود برای دریافت واکسن خودداری می‌کنند.

وی افزود: در نتیجه این اقدامات کودکان به دلیل بیماری‌هایی همچون حصبه و التهاب ریوی که می‌توان از آن پیشگیری به عمل آورد جان خود را از دست می‌دهند.

در بیانیه یونیسف آمده است: عدم انجام واکسیناسیون 2.6 میلیون کودک زیر 15 سال را در معرض ابتلا به حصبه قرار می‌دهد. این بیماری یک بیماری کشنده است که به سرعت در مناطقی که درگیری‌های مسلحانه در آن رخ می‌دهد شیوع پیدا می‌کند.

یونیسف پیش‌بینی کرد که تعداد کودکانی که در معرض ابتلا به التهابات ریوی شدید قرار دارند به 1.3 میلیون کودک برسد.

در این بیانیه آمده است: بیش از 2.5 میلیون کودک در معرض خطر ابتلا به اسهال به دلیل عدم فراهم‌سازی آب آشامیدنی سالم و شرایط وخیم بهداشتی قرار دارند.

سوءتغذیه نیز تهدید دیگری برای کودکان یمنی است. یونیسف برآورد کرده که بیش از نیم میلیون کودک زیر پنج سال در معرض خطر سوءتغذیه شدید قرار دارند.

یونیسف در بیانیه خود بر دعوت بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از طرف‌های درگیر برای توقف درگیری‌ها تاکید کرده تا روند کمک‌رسانی به یمنی‌ها را تسهیل ببخشد.

انتهای پیام

کد N875379