توجیهات آنکارا برای دخالت احتمالی در سوریه

ترکیه در راستای فرونشاندن گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه قصد دارد به سوریه حمله کند، تاکید کرد، به صورت یکجانبه وارد عمل نمی‌شود اما حق دارد از مرزهایشان محافظت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت: تفسیر اقدامات ما برای امنیت مرزی به عنوان اینکه "ترکیه به جنگ می‌رود" خیلی منطقی و معقول نیست. حق مسلم یک کشور این است که از مرزهایش محافظت کند.

وی افزود: ترکیه هیچ اقدام یک جانبه‌ای صورت نمی‌دهد و برای حل بحران سوریه از جامعه بین‌الملل پیروی می‌کند.

کالین بار دیگر ادعاها مبنی بر اینکه کردهای ترکیه با افراط گرایان تبانی کرده‌اند را رد کرده و گفت: ترکیه هرگز روابطی با افراط گرایان نداشته و نخواهد داشت.

وی در ادامه این کنفرانس خبری گفت: شکی وجود ندارد که نابودی گروه تروریستی داعش برای کشورهای منطقه و ثباتشان بسیار مهم است. مادامی که دولت سوریه زمام امور را به دست دارد، سازمان‌های تروریستی چون داعش جایی برای خودشان در سوریه پیدا خواهند کرد.

سخنگوی ارشد دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه افزود: در دو هفته گذشته عده‌ای سعی کرده‌اند تا بر اساس اقدامات مربوط به حملات تل ابیض و کوبانی ترکیه را در چارچوب مشترکی با داعش قرار دهند اما ترکیه هیچ ارتباطی با داعش یا سازمان‌های تروریستی مشابه نداشته و نخواهد داشت.

کالین ادامه داد: آنکارا در خصوص امنیت مرزی‌اش با متحدان ناتو در حال رایزنی است اما توجیهات قانونی لازم برای اقدامات مربوط به حفظ امنیت مرزی را دارد. اقدامات امنیتی ما کاملا با هدف حفظ امنیت مرزی کشورمان صورت می‌گیرد.

این در حالی است که برخی رسانه‌های حامی دولت ترکیه ادعا کردند، آنکارا قصد دارد عملیات برون مرزی را در سوریه انجام دهد که شامل 18 هزار نیروی زمینی و ایجاد یک منطقه حائل 110 کیلومتری در داخل سوریه است.

هیات امنیتی ارشد ترکیه به رهبری اردوغان روز دوشنبه نشستی را برگزار کرده و بیانیه‌ای را در خصوص نگرانی‌ها نسبت به تحولات اخیر سوریه منتشرکرد. با این حال هیچ اشاره‌ای به اقدامات نظامی فوری نکرد.

روز شنبه دو روز پس از حمله تروریست‌های داعش به شهر کوبانی که جان بیش از 200 غیرنظامی را گرفت، کردهای سوریه این تروریست‌ها را از کوبانی بیرون راندند.

انتهای پیام

کد N875378