ولید معلم: بشار اسد سوپاپ اطمینان سوریه است/ائتلاف بین‌المللی برای جنگ با داعش جدی نیست

سوريه

وزیر خارجه سوریه ضمن تاکید بر اینکه بشار اسد سوپاپ اطمینان است، گفت: پایداری نیروهای ارتش و حمایت مردم عامل اصلی پیروزی‌ این نیروهاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با شبکه خبری روسیا الیوم گفت: انتقال تروریسم از سوریه و عراق به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مثل انفجارهای اخیر عربستان و کویت هشداردهنده است.

وی تاکید کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سیاست را پیش از وقوع رخدادها می‌خواند و تماس‌ها میان مسکو و مسوولان کشورهای مهم منطقه به نتایجی که پوتین به آن رسیده، منجر شده است. پوتین وقت گرانبهایی را برای توقف خونریزی و بازگشت ثبات به منطقه می‌گذارد و پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه برای او مهم است.

معلم تصریح کرد: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کرد و 82 درصد آرای مردم را به دست آورد. بشار اسد با اراده مردمی باقی مانده است. اسد سوپاپ اطمینان و حامی سوریه است و سوریه را به وضعیت قبل باز می‌گرداند.

وی تاکید کرد: کسانی که از تروریسم حمایت کنند تروریسم به خود آنها بازمی‌گردد. مبارزه با تروریسم وظیفه تمامی کشورهاست. پوتین بر حمایت از سوریه و مردم آن تاکید کرد. ما شاهد یک توافق میان آمریکا و روسیه هستیم که نشان می‌دهد روسیه در قانع کردن آمریکا برای عمل به مسوولیت خود در برقراری امنیت و ثبات موفق بوده است.

وی گفت: آمریکا چگونه ممکن است دنبال صلح و ثبات باشد حال آنکه از مخالفان حمایت می‌کند. آمریکا از اینکه یک میلیارد دلار را به مخالفان اختصاص داده شرمنده نیست. اردن مراکز آموزش نظامی را برای آنها باز کرده است. اینها شدت بخشیدن به آتش تروریسم در سوریه را اداره می‌کنند و هیچ‌گونه ائتلافی با آنها صورت نمی‌گیرد اما اگر مواضع خود را تغییر دادند ما آماده هماهنگی با آنها در زمینه مبارزه با تروریسم هستیم.

وزیر خارجه سوریه افزود: ما معتقدیم که راهکار سیاسی راه‌حل نهایی بحران سوریه است و آنچه که ما انجام می‌دهیم دفاع از مردم خود است. دولت سوریه با هرگونه راهکار سیاسی که همگان در آن مشارکت داشته باشند، موافق است.

وی گفت: حمایت ساکنان استان سویداء از دولت و ارتش موجب می‌شود تا از آنها در مقابله با تروریسم حمایت به عمل آید. مردم حسکه و ارتش سوریه از خاک و خانه‌های خود دفاع می‌کنند. پایداری ارتش و حمایت مردم عامل اساسی در پیروزی‌های ارتش بوده است.

معلم گفت: در حال حاضر مشاوران نظامی ایرانی در دمشق هستند و ما با تهران همکاری می‌کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه بشار اسد فرمانده کل ارتش و نیروهای مسلح است، گفت: ائتلاف بین‌المللی برای جنگ با داعش جدی نیست.

ولید معلم گفت: شعله داعش در منطقه با حمله آمریکا به عراق آغاز شد و از زمان ابومصعب الزرقاوی شروع به رشد کرد. آنها از اوضاع سوریه سوءاستفاده کردند و بعد گروه خود را به «دولت اسلامی در عراق و شام» تبدیل کردند.

وی گفت: دولت سوریه بیش از آنچه که می‌توانست از دست داده دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد.

معلم درخصوص طرح استفان دی میستورا درباره حلب گفت: ما این طرح را پذیرفتیم اما تروریست‌ها آن را رد کردند. آنها خود تصمیم‌گیرنده نیستند بلکه دستورات خود را از ترکیه می‌گیرند که دنبال ایجاد مناطق حائل است و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه دنبال تکرار طمع‌ورزی‌های امپراتوری عثمانی است.

انتهای پیام

کد N875351