معاون فرهنگی قوه قضائیه:

منطق دنیا گفت‌وگوی منصفانه نیست، بلکه زور است

قوه قضاييه

معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه امروز نیز با آزمایش های مختلفی روبرو هستیم، گفت: زمانی انفجارها، ترورها و درگیری های داخلی با حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگران وجود داشت، زمانی دیگر هجوم صدام با تمام پشیتبانی های فراوان را شاهد بودیم و امروز به گونه ای دیگر با 1+5 به اضافه همه غرب و اسرائیل که تمامی منافقان داخل جهان اسلام نیز برای فشار آوردن به این مردم و جامعه همراه‌شان هستند، مواجهیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی به مناسبت سالروز هفتم تیر شهادت مظلومانه آیت الله دکتر محمدحسین بهشتی و ۷۲ تن از یارانش به‌دست عناصر منافقین با حضور در جمع مسئولان و فرماندهان سازمان عقدیتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: بار شهادت این عزیزان و حملات تروریستی اوایل انقلاب چنان سنگین بود که گاهی اوقات جلسات مجلس شورای اسلامی به علت این فجایع به حد نصاب نمی رسید و برخی از مجروحان برای رسمیت یافتن جلسات با ویلچر به مجلس می آمدند.

معاون قوه قضاییه با تاکید بر نقش هدایت‌های رهبری الهی امام خمینی (ره) اضافه کرد: این حادثه تروریستی دردناک با شهادت یکی از روسای قوای سه گانه و تعداد زیادی از مسئولان عالی رتبه به ظاهر ضربه سنگینی به نظام اسلامی زد؛ اما این ضربه ظاهری با هدایت امام راحل فرصتی را برای انسجام بیشتر کشور، رسوایی و ریشه کن شدن اهل نفاق و پاکسازی درونی انقلاب محیا نمود.

وی افزود: اگر هر کشور دیگری با چنین حادثه ای روبرو شده بود معلوم نبود کمر راست می کرد یا نه و وقوع این حادثه در جوامع دیگر می توانست جامعه، دولت و حکومت آن جا را به سقوط بکشاند که البته شما ارتشیان عزیز مشابه این را در جنگ هم تجربه کرده اید.

صادقی با بیان این که جنگ یک شر است گفت: شر در زندگی انسان بی تردید وجود دارد؛ اما انسان الهی با موضع گیری مناسب این شر را تبدیل به خیر عظیم خواهد کرد و ما در دوران جنگ تحمیلی به خیرات بسیاری دست یافتیم؛ البته ناگفته نماند جنگ فی نفسه آسیب زاست و هیچگاه از جنگ استقبال نمی کنیم؛ اما اگر تحمیل گردید که همواره این خطر وجود دارد به دفاع خواهیم پرداخت.

معاون فرهنگی قوه قضاییه جنگ را یک شر دائمی اجتماعی دانست و افزود: جنگ همواره در زندگی بشر وجود داشته و خواهد داشت؛ اما اگر با چنین شری مواجه شدیم چه باید کرد؟ اینجاست که یک بینش الهی به ما می گوید با موضع گیری درست می توان شر آن را به فرصتی برای افزایش خیرات تبدیل کرد.

وی اضافه کرد: قرآن کریم می فرماید "وَنَبْلُوکُم بِالشَّرِّ وَالْخَیْرِ فِتْنَةً"(الانبیاء:۳۵) بدان معنا که ما شما را با مواجهه با خیر و شر می آزماییم. بنابراین در می‌یابیم که در قالب این بینش الهی خیر و شر فلسفه ای وجود دارد.

صادقی در ادامه صحبت های خود به حدیثی از حضرت علی (ع) با مضمون الدَّهرُ یَومانِ یَومٌ لَکَ وَ یَومٌ عَلَیکَ؛ که می فرماید روزگار دو روز است یک روزش به نفع توست و یک روزش به زیان توست اشاره کرد و گفت: انسان‌ها با بینش الهی و غیر الهی از این سود و زیان های مادی به نحو متفاوتی استفاده می کنند. انسان الهی در مواجه با این سود و زیان همه را تبدیل به سود برتر می کند.

وی اظهار کرد: برای انسان مومن چه خیر مقدر گردد یا شر، در صحت و سلامت باشد یا بیماری، روزگار فقر را بگذراند یا دارایی و در صلح باشد یا جنگ تفاوتی نمی کند؛ بلکه در مواجهه با هر یک از موقعیت ها موضع روشنی را اتخاذ می کند و بدین امر آگاه است که همه آنها آوردگاه جدال نور و ظلمت است که وی این رزمگاه را محلی برای ورزیدگی روح خویش می داند.

این استاد حوزه و دانشگاه به مقایسه دو نگرش کلی حیات انسانی پرداخت و گفت: در نگرش اول زندگی به مثابه آسایشگاهی برای تن و دنیا محلی برای رفاه و معیشت است؛ اما نگاه دوم زندگی و حوادث پیرامونی را پرورشگاهی برای تعالی روح می داند. سوالات بسیار مهمی نسبت به وجود شر در زندگی وجود دارد که بسیاری از فیلسوفان را در این آوردگاه بر زمین زده است.

وی با بیان این که هر کس با نگرش اول به دنیا نگاه کند و دنیا را آسایشگاهی پندارد قطعا به غلط رفته و گمراه شده است، گفت: انسان میهمان این آسایشگاه دروغین نیست؛ چرا که اساسا آسایشگاهی در کار نبوده و خداوند هم مدیر این آسایشگاه نیست.

صادقی با بیان این که در تمثیل دوم جهان به مثابه پرورشگاه روح در نظر گرفته می شود نه آسایشگاه تن، گفت: در آسایشگاه فرد میهمان است و باید از وی پذیرایی شود؛ اما در پرورشگاه چنین نیست و انسان باید با تلاش و مرارت های بسیار وجه انسانی خود را پرورده تا امکان تعالی یابد.

وی همچنین با اشاره به سختی های طاقت فرسای ۸ سال دفاع مقدس گفت: دشواری های جنگ تحمیلی فرصتی را برای برخی افراد جامعه ما ایجاد کرد تا به تعالی روح بپردازند و چه انسان هایی که ممکن بود در زندگی معمولی درگیر و دار روزمرگی فرد بسیار متوسطی باشند؛ اما در فرصت جنگ توانستند تعالی یافته و همنشین اولیاء گشته و یا شهید، جانباز و آزاده شوند و یا جزء مجاهدانی بودند که با پایمردی ایستادگی کردند و اینک هم در مسند خدمت گزاری حاضرند.

صادقی با بیان این که آزمایش الهی همیشگی است و قرار نیست دائم در رفاه یا تنگنا باشیم گفت: باید تکلیف را خوب بشناسیم و و آگاهانه مسیر را طی کنیم و بدین موضوع توجه کنیم که خداوند به ما آموخته است وقتی مومن و متدین شدید گروه‌هایی نمی خواهند شما بر طریق دیانت خود پای بفشارید بلکه می خواهند شما را تابع خویش بینند و از شما دست برنخواهند داشت تا آنکه از روش و خواسته آنها پیروی کنید.

وی تاکید کرد: اگر شما روزگاری دیدید که مومن هستید و در خط خدا حرکت می کنید و آنها با شما کاری ندارند یقین بدانید که نتوانسته اند کاری کنند، نه اینکه نخواسته باشند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه به توان ظاهری، ثروت، قدرت و فناوری های پیشرفته نظامی غرب اشاره کرد و گفت: خداوند اهداف آنها را بیان فرموده و آن پیروی تام و تمام از روش ها و خواسته هایشان است؛ آنها صاحب انواع سلاح و فناوری های عجیب و غریب از جمله سلاح های اتمی که متعلق به ۰ ۶ سال پیش بوده و اکنون قدیمی شده هستند و از آنها استفاده می کنند و قطعا در این سال ها اقدام به ساخت سلاح های مخرب تر و خطرناک تری کرده اند.

صادقی با اشاره به این که منطق دنیا، حساب و کتاب، عقلانیت و گفتگوی منصفانه نیست، بلکه منطق زور است، گفت: بدین منظور می بایست از منطق قدرت برخوردار بوده تا در کنار منطق عقلانی که دارید به مقابله با آنها پرداخته و در مقابل ظلم ظالم سر خم نکرده و راه مقدس خود را ادامه دهید.

وی با اشاره به صحبت های اخیر رهبر معظم انقلاب در موضوع مذاکرات که فرموده بودند باید اول دستتان پر باشد سپس مذاکره را آغاز کنید، گفت: این سخن یعنی باید قدرتمندانه وارد صحنه مذاکره شد تا در این معامله بتوان چیزی داد و چیزی گرفت و الا اگر دستمان خالی باشد آنها همه چیزمان را می خواهند بگیرند و این همان منطق قدرت و زور است که از انصاف خالی است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان این که هیچ‌کدام از مسئولان غربی را ندیده‌ایم که در خصوص حقوق‌مان انصاف بخرج دهند، گفت: تا زمانی که این افراد در جایگاه های خویش بوده و مسئولیت رسمی دارند، هیچگاه به حقوق ما اعتراف نمی کنند، اما زمانی که مسئولیت رسمی را کنار گذاشته و یک فرد عادی می شوند، گاهی به حقیقت انسانی خویش برمی‌گردند و لب به بیان بخشی از حقیقت می‌گشایند، آن هم نه همه حقیقت که تنها بخشی از آن؛ به عنوان امثال آقای جک استراو تا زمانی بر مسند قدرت هست حاضر نیست به حقوق و حقیقت ایرانی اسلامی ما اعتراف کند، اما وقتی کنار می رود زبان به سخن می گشاید که ارزشی هم ندارد و این نشان دهنده نوع منطق آنهاست که قصد دارند جمهوری اسلامی را بقدری تحت فشار قرار دهند تا تسلیم شود.

صادقی با اشاره به آیه شرفه " وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّکُمْ" و با بیان این که بنا به فرموده خداوند منطق ما در کنار منطق عقلانی و ایمانی که حتما باید عادلانه و منصفانه باشد باید با قدرت همراه گردد، گفت: این امر سبب می شود تا دشمنان خدا و دشمنان خود را به هراس انداخته و آنها را مجبور به عقب نشینی کنید که مثالش این آیه شریفه است که می فرماید "کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَث" یعنی اگر در مقابل سگ صفتان بترسی و بگریزی حمله خواهند کرد و بلوا به راه می اندازند؛ اما اگر به سوی آنها هجوم بری، زوزه کشان فرار خواهند کرد.

دکتر صادقی در پایان سخنانش با اشاره به این که همه باید بدانیم منطق قدرت به تنهایی خطرناک بوده و سمی کشنده است، گفت: این منطق اگر با چاشنی تعدیل کننده ایمان همراه شود بسیار ارزشمند خواهد شد.

انتهای پیام

کد N875323