حزب التحرر تونس:

السبسی از اختیارات قانونی خود تخطی کرده است

سیاسی

«رضا بلحاج» سخنگوی رسمی حزب التحریر تونس گفت رئیس جمهور این کشور از اختیاراتی که قانون اساسی به وی داده، تخطی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، سخنگوی رسمی حزب التحریر تونس در واکنش به درخواست السبسی از نخست وزیر این کشور مبنی بر بازنگری در قانون احزاب بعد از حمله تروریستی روز جمعه گفت: السبسی با این درخواست خود از اختیارات قانونی خود تخطی کرده است چرا که دخالت در امور احزاب در حیطه اختیارات وی نیست.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور تبدیل به باری بر دوش کشور شده و اقدام وی تحریک آشکار و مستقیم علیه احزاب و مانع تراشی در برابر فعالیت سیاسی احزاب در تونس است، تاکید کرد: السبسی می خواهد کشور را در شرایط فتنه قرار دهد.

سخنگوی حزب التحریر یادآور شد: حزب التحریر درصدد بازنگری در امکان ارائه دادخواست علیه الباجی قائد السبسی به خاطر تخطی از حدود قانونی وی و اشاره به فعالیت تروریستی علیه حزب التحریر است. بلحاج در مورد اظهارت رئیس جمهور پیرامون پرچم سیاه حزبش گفت: این پرچم نشانه اتحاد و یکپارچگی است و بخشی از هویت حزب به شمار می رود، هر یک از احزاب پرچم خاص خود را دارند.

گفتنی است حزب التحریر که دارای مجوز رسمی فعالیت در تونس و دارای گرایش های سلفی است، هیچ کرسی ای در پارلمان ندارد و خواستار تقویت شریعت در حکومت است. این حزب اخیرا کنفرانسی را در پایتخت تونس برگزار کرد که طرفداران آن پرچم سیاه و سفیدی که شعار «لااله الا الله» بر روی آن نوشته شده را بر با خود حمل کردند و شعارهایی را در مورد «جهاد در سوریه» از جمله «جهاد در شام» و «ما با شما هستیم، خلافت خلافت دولت اسلامی» سردادند.

رئیس جمهوری تونس بعد از حمله تروریستی روز جمعه از حمل هر پرچمی غیر از پرچم تونس توسط احزاب مخالفت کرد و گفت: کشور تنها اجازه بالا بردن پرچم تونس را می دهد.