روسف: به تعهدات دولت آمریکا اعتماد داریم

رییس‌جمهوری برزیل که به آمریکا سفر کرده است، گفت که تعهدات دولت واشنگتن مبنی بر عدم جاسوسی از دولت برزیل قابل اعتماد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روابط برزیل و آمریکا از سپتامبر 2013 بدین سو و در پی افشای اسنادی از سوی ویکی‌لیکس به سردی گرایید. ویکی‌لیکس در این اسناد فاش کرده بود که آمریکا مکالمات روسف با مقام‌های ارشد دولت برزیل را استراق سمع می‌کرده است. در پی این افشاگری، دیلما روسف، رییس‌جمهوری برزیل در آن زمان سفر خود را به واشنگتن لغو کرد.

روسف در سفر کنونی خود به آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اوباما و دولت آمریکا بارها گفته‌اند که دیگر از ما استراق سمع نمی‌کنند. وی ادامه داد: مطمئن هستم که شرایط امروز با گذشته کاملا متفاوت است.

رییس‌جمهوری برزیل همچنین به همراه اوباما از بنای یادبود مارتین لوتر کینگ در واشنگتن دیدار کرد.

از سوی دیگر، رییس‌جمهوری آمریکا در نشست خبری مشترک با همتای برزیلی خود از پیشرفت‌های به دست آمده در روابط دو کشور تقدیر کرد و گفت: ما به دنبال حوزه ای جدید از تعامل بین برزیل و آمریکا بر اساس منافع و احترام مشترک هستیم.

اوباما در بخش دیگری از نشست خبری با همتای برزیلی خود گفت: آمریکا با وجود همه قدرتی که دارد، نمی‌تواند همه مسائل و چالش‌ها را به تنهایی حل و فصل کند. در مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، ما بدون همکاری با برزیل و دیگر کشورها نمی توانیم موفق باشیم. اگر می خواهیم در مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، مقابله با تروریسم، اطمینان از کاهش فقر شدید در سراسر دنیا موفق باشیم، می‌بایست شراکت همه کشورهای عمده را در این فرایند داشته باشیم. از نظر ما برزیل یک شریک غیرقابل چشم‌پوشی است.

وی ادامه داد: در خصوص اعتماد نیز باید بگویم من و روسف روابط بسیار خوبی داشته‌ایم. من کاملا به وی اطمینان دارم و وی نیز همواره با من درباره منافع مردم برزیل و همکاری مشترک صریح صحبت کرده است. زمانی که ما در پاناما بودیم، درباره همکاری های دفاعی صحبت کردیم.

اوباما تصریح کرد: البته هنوز اختلاف‌هایی وجود دارد ولی این مساله درباره هر کدام از دوستان و متحدان نزدیک ما نیز صدق می کند. ارزش‌های مشترک و روابط نزدیک مردم دو کشور، تاریخ مشترک و این که دو کشور، بزرگترین کشورهای نیم‌کره غربی هستند باعث می شود باور داشته باشیم برزیل و آمریکا شرکایی قوی در سال‌های آتی خواهند بود.

انتهای پیام

کد N875048