در میان خط و نشان اوباما؛

مذاکرات تا 16 تیر تمدید شد/ فردا، گزارش رسمی آژانس

مذاکرات هسته ای ایران, نگارش متن توافق

اوباما: اگر این در حقیقت یک توافق بد باشد، من میز مذاکره را ترک خواهم کرد. اگر ایرانی ها نمی توانند، این یک مشکل خواهد بود.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، خبرگزاری اسوشیتدپرس (AP) گزارش داد: «ضرب الاجل توافق هسته ای تا 7 ژوئیه (16تیر) تمدید شد.»
این خبرگزاری به نقل از ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داد: «مذاکرات بر سر توافق هسته ای به مدت یک هفته تا روز سه شنبه 7 ژوئیه (16 تیر) تمدید شد.»
ماری هارف گفت مذاکرات با هدف "دادن زمان بیشتر به مذاکرات برای رسیدن به یک راه حل بلندمدت" تا سه شنبه هفته آینده تمدید شده است.
در همین حال باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا امروز در اظهاراتی گفت درصورت ناکافی بودن بازرسی ها و ملزومات راستی آزمایی، از توافق خبری نخواهد بود.
اوباما در کنفرانس خبری با دیلما روسف رئیس جمهور برزیل گفت: «اگر این در حقیقت یک توافق بد باشد، من میز مذاکره را ترک خواهم کرد.»
او افزود: «در طرف مقابل از سوی مذاکره کنندگان ایرانی درباره این که آیا در واقع آن ها می توانند به بعضی از مفادی که در لوزان به دست آمد پایبند باشند، بحث بوده است. اگر نمی توانند، این یک مشکل خواهد بود.»
از سوی دیگر، آسوشیتدپرس امروز به نقل از حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گزارش داد وی گفته است: «ایران در صورت شناسایی نقض در تعهدات کشورهای مذاکره کننده، به فعالیت های هسته ای خود شدت خواهد بخشید.»
آسوشیتدپرس به نقل از بعضی دیپلمات ها نوشت: «در ارتباط با کاهش ذخایر اورانیوم غنی شدن ایران، این کشور یک مانع احتمالی را که در چند هفته گذشته زیر ذره بین ناظران قرار داشت رفع کرده است.»
براساس توافق اولیه (ژنو) در نوامبر 2013، ایران توافق کرد ذخایر اورانیوم با غنای پایین خود را تا اندکی بیش از 7.6 تن کاهش دهد. هرچند بروز نوسان در مقادیر اورانیوم تا تاریخ سررسید بی اشکال بوده، ایران ملزم است تا روز سه شنبه (امروز) ذخایر خود را تا سقف مجاز در توافق ژنو کاهش دهد. گزارش آژانس حاکی از آن است که تا یک ماه پیش، میزان ذخایر ایران بیش از 8 تن بوده است.
این دیپلمات ها که نخواستند نامشان فاش شود به آسوشیتدپرس گفته اند: «گزارش رسمی درمورد پایبندی ایران به مفاد توافق شده، فردا چهارشنبه از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر خواهد شد.»
ظریف عصر امروز در بازگشت به وین به خبرنگاران گفت: «دیپلماسی به مرحله بسیار حساسی رسیده اما پیشرفت امکان پذیر است.»
وی گفت: «من از پیش از این برای مذاکره دستور داشته ام، و برای دستیابی به توافق نهایی اینجا هستم و فکر می کنم ما می توانیم.»
کد N875038