باراک اوباما:

مطمئن نشویم ایران به سلاح دست پیدا می کند، توافق نمی کنیم

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا با اظهار داشت: اگر مذاکره‌کنندگان در گفتگوهای هسته ای مطمئن نشوند که تمامی راه های دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای بسته شده، توافقی در کار نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما که در نشست خبری مشترک با دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل در کاخ سفید سخن می گفت، تصریح کرد: چارچوب توافق احتمالی با ایران، هدف ما را که عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است تامین خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: اگر آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره هسته‌ای نتوانند اطمینان یابند که مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده و اگر امکان بازرسی‌ لازم از تاسیسات ایران فراهم نشود و یا امکان راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران وجود نداشته باشد، توافقی نیز در کار نخواهد گرفت.

وی در عین حال مدعی شد که در صورت اجرایی نشدن شرایط موجود در چارچوب توافق شده از سوی ایران، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات آمریکایی می گویند مذاکرات نهایی برای نگارش متن توافق جامع هسته ای با ایران برای هفت روز دیگر تمدید شده است.

اوباما همچنین در مورد دستیابی به توافق نهایی هسته ای ابراز خوشبینی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر با تکرار این جمله که عدم توافق بهتر از توافق بد است و واشنگتن از امضای توافق بد اجتناب خواهد کرد، تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیاندازد. وی مدعی شد حالا نوبت ایران است که خواسته های جامعه بین المللی را برای رسیدن به توافق برآورده سازد.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در وین در حال مذاکره بر سر نگارش متن توافق جامع هسته ای براساس راه حل های بدست آمده در لوزان سوئیس هستند. هر چند ضرب الاجل خودخوانده توافق هسته ای ساعت ۲۴ روز سه شنبه ۹ تیرماه به پایان رسید ولی آمریکایی ها می گویند این زمان به مدت یک هفته تمدید شده است.