اشتفان گرام تحلیلگر دانمارکی در گفت و گو با مهر:

ریاض و تل آویو نگران دوران پسا توافق هستند

سیاسی

آنها نگران تغییر شرایط و معادلات خاورمیانه به ضرر منافع خود هستند. عربستان و اسرائیل معتقدند هرگونه توافق میان ایران و اعضای ۱+۵ موازنه موجود را به ضرر اهداف کلان و استراتژی های آنان تغییر خواهد داد.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: تحلیلگر و خبرنگار مشهور دانمارکی در گفت و گو با خبرنگاران مهر در وین، سنگ اندازی های تل آویو و آل سعود در فضای مذاکرات هسته ای را مرهون نگرانی این دو نسبت به دوران  پسا توافق دانست.

«اشتفان گرام» ضمن بر شمردن نقاط اختلافی طرفین در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: «اختلافات موجود میان ایران و طرف مقابل حول مسائل مهمی چون پی. ام. دی، تحقیق و توسعه، نحوه رفع تحریم ها و... به گونه ای پیچیده هستند که حل و فصل آنها به سادگی امکان پذیر نیست.»

وی افزود: «طی روزهای اخیر دو طرف مذاکره کننده مواضع سختی را در این خصوص اتخاذ کرده اند و همین مسئله بر پیچیدگی های موجود افزوده است. ایران در صدد است تحریم هایی که طی سالهای اخیر وضع شده است برداشته شود و در مقابل، طرف غربی هم می خواهد امکان بیشترین نظارت و کنترل ممکن را در توافق نهایی اعمال کند.»

همچنین این مفسر خبری دانمارکی در خصوص سنگ اندازی های رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی در فضای مذاکرات هسته ای اخیر در وین تاکید کرد: «مخالفت عربستان سعودی و اسرائیل با مذاکرات هسته ای و رسیدن به توافق نهایی موضوعی کاملا مشخص است. بدیهی است که تل آویو و ریاض سعی دارند در این میدان خصوصا در همین روزها که مذاکرات به مراحل نهایی خود نزدیک شده است بیشترین تاثیرگذاری معکوس را داشته باشند.»

وی دلیل این مسئله را ترس و نگرانی تل آویو و ریاض از دوران پسا توافق هسته ای دانست و افزود: «آنها نگران تغییر شرایط و معادلات خاورمیانه به ضرر منافع خود هستند. عربستان و اسرائیل هر دو معتقدند هرگونه توافق هسته ای میان ایران و اعضای ۱+۵ موازنه موجود را به ضرر اهداف کلان و استراتژی های منطقه ای این دو تغییرخواهد داد.»