دادگاه کیفری بین‌المللی: شورای امنیت برای بازداشت البشیر و ساکنان دارفور وارد عمل شود

شوراي امنيت

دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی از شورای امنیت خواست تا با صدور قطعنامه‌ای سودان را به بازداشت عمر البشیر و تحویل وی به این دادگاه ملزم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی محیط، فاتو بنسودا، دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی از شورای امنیت خواست با صدور قطعنامه‌ای سودان را به بازداشت عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری این کشور ملزم کند.

بنسودا به شورای امنیت اعلام کرد: مرکز تحقیقات مقدماتی دادگاه کیفری بین‌المللی در تحقیقات چهار ماهه خود از مارس تا ژوئن در عملیات بازداشت و تحویل البشیر و نیز عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع، احمد هارون وزیر کشور سابق سودان و علی کوشیب رهبر شبه نظامیان جنجاوید به دادگاه کیفری بین‌المللی شکست خورده است و آنها همچنان آزادند.

بنسودا تاکید کرد: شورای امنیت در این زمینه نقش بسزایی دارد و باید آن را ایفا کند.

دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی افزود: به دلیل عدم همکاری سودان در شش سال گذشته هنوز شهروندان بی‌دفاع سودانی تاوان عدم وجود امنیت و ثبات در این کشور را می‌پردازند.

این مقام بین‌المللی گفت: هیچ کس صدای فریادهای قربانیان تجاوز، خشونت جنسی، شکنجه، مهاجرت اجباری و انواع دیگر اقدامات غیرانسانی علیه ساکنان دارفور را که هنوز با آنها دسته و پنجه نرم می‌کنند، نمی‌شنود.

وی تاکید کرد: بازداشت البشیر و دیگر مسئولان دولت سودان که به ارتکاب جنایات جنگی متهم هستند و سپردن آنها به عدالت و قانون تنها راه توقف اینگونه جنایات است.

در سال 2009 قضات دادگاه کیفری بین‌المللی البشیر رئیس جمهوری سودان، عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع وی را به ارتکاب جنایات جنگی و ضد بشری در دارفور متهم و حکم بازداشت آن دو را صادر کردند.

این فراخوان دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی تنها دو هفته پس از آن بود که البشیر موفق شد از بازداشت فرار کند.

وی پس از شرکت در نشست سران اتحادیه آفریقا در ژوهانسبورگ، با وجود اینکه از سوی دادگاه عالی ملی حکم بازداشت وی صادر شده بود، با یک هواپیمای شخصی، آفریقای جنوبی را ترک کرد.

انتهای پیام

کد N874616