طرح 7 بندی سازمان ملل برای حل بحران یمن/ نماینده سازمان ملل در کشورهای عربی

یمن

فرستاده سازمان ملل به یمن در آغاز سفرش به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با هدف حل سیاسی بحران یمن، روز دوشنبه به کویت رفت و با امیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. در همین حال منابع آگاه اعلام کردند ولد شیخ احمد در سفرش به کشورهای عربی حامل طرحی 7 بندی درباره یمن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الفجر، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در اولین ایستگاه خود در سفرهایش به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، روز دوشنبه وارد کویت شد و با شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف درباره آخرین تحولات یمن و مذاکرات صلح در ژنو گفتگو کردند.

وی امروز(سه شنبه) نیز به ریاض می‌رود و از آنجا راهی صنعا خواهد شد.

در همین حال منابع یمنی آگاه اعلام کردند ولد شیخ احمد در سفرش به کشورهای عربی منطقه حامل طرحی 7 بندی برای حل سیاسی بحران یمن است و می‌کوشد تا تایید اعراب را از این طرح به دست آورد.

به گفته این منابع طرح ولد شیخ احمد شامل برقراری آتش‌بس همزمان با عقب‌نشینی انصارالله یمن از شهرهای اصلی این کشور و در راس آنها عدن است.

از سوی دیگر، یک منبع مسوول در حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن اعلام کرد که آل سعود هیچ برنامه‌ای جز فتنه‌انگیزی و خراب‌کاری و کشتار در سوریه، عراق، لیبی، تونس، سومالی و یمن ندارد.

وی گفت: آنچه که رسانه‌های گمراه‌کننده آل سعود و عبد ربه منصور هادی،(رئیس‌جمهوری مستعفی یمن) در مورد مشارکت صالح و کنگره ملی یمن و همپیمانانشان در درگیری‌های داخلی اعلام کرده‌اند، دروغی بیش نیست.

این منبع گفت: به هیچ‌وجه ارتباطی میان صالح یا کنگره ملی و احزاب ائتلاف ملی با درگیری‌های داخلی وجود ندارد.

این منبع عنوان داشت: آنچه که در رسانه‌های وابسته به متجاوزان و آل سعود و قطر منتشر می‌شود هیچ پایه و اساسی ندارد و صرفاً دروغ‌ها و بهتان‌هایی است که این رسانه‌ها به مطرح کردن آن و چارچوب تجاوز عربستان به یمن عادت کرده‌اند.

وی بر موضع علی عبدالله صالح که مخالف این جنگ است، تاکید کرد و گفت: علی عبدالله صالح این جنگ ددمنشانه را که توسط آل سعود علیه مردم یمن اداره می‌شود، محکوم کرده و می‌کند و وی همواره از آحاد مردم یمن می‌خواهد تا در یک جبهه بایستند تا این جنگ داخلی و طائفه‌ای و نژادی علیه یمن را متوقف کند.

این منبع افزود: علی عبدالله صالح، کنگره ملی یمن، احزاب ائتلاف ملی دموکرات و تمامی گروه‌های سیاسی و تمامی آحاد مردم یمن در یک جبهه با نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی و کمیته‌های مردمی علیه تجاوز وحشیانه آل سعود ایستاده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که برای همه مشخص است آل سعود هیچ برنامه‌ای جز فتنه‌انگیزی، تخریب، ویرانی و کشتار در سوریه، عراق، لیبی، تونس، سومالی و یمن ندارد.

از سوی دیگر، عبد ربه منصور هادی متعهد شد که دولت (مستعفی و فراری یمن)تمام تلاش خود را برای باز گرداندن اوضاع به منوال خود و برقراری امنیت و ثبات در تمامی استان‌های یمن به کار می‌گیرد.

این سخنان هادی در حالی مطرح شد که دولت مستعفی و فراری یمن با تبانی با آل سعود نظاره‌گر حملات وحشیانه‌ای است که روزانه آحاد مردم یمن را هدف قرار می‌دهد.

هادی عنوان داشت که نمادهای این دولت بازگشت به گذشته را نخواهند پذیرفت.

انتهای پیام

کد N874425