در روز ضرب‌الاجل مذاکرات هسته ای

ظریف به وین بازگشت

سیاسی

وزیر خارجه کشورمان که روز یکشنبه از وین به تهران بازگشته بود در روز ضرب‌الاجل مذاکرات جامع هسته‌ای به پایتخت اتریش بازگشت تا به گفت‌وگوها با همتایان خود در گروه 1+5 ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، بیش از یک ماه است که هیات‌های کارشناسی و فنی ایران و 1+5 مذاکرات را به طور فشرده و مستمر با هدف نگارش متن توافق جامع هسته‌ای آغاز کرده اند و در هفته جاری با پیوستن وزیران خارجه دو طرف، مذاکرات به مراحل حساس و دقیقه 90 خود رسیده است.

وزیران خارجه ایران و 1+5 طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری مذاکراتی را به طور دو جانبه، چند جانبه و داخلی داشتند تا برخی موضوعات مهم باقی‌مانده که هنوز راه حل‌ها برای آنها نهایی نشده است را حل و فصل کنند اما در پایان این دو روز دو طرف به این نتیجه رسیدند که برای رسیدن به یک جمع بندی نهایی به وقت و مشورت‌های بیشتر نیاز دارند.

از این رو مذاکرات برای روزهایی که معلوم نیست چند روز خواهد بود و آن را در ساعت صفر قرار می دهد از امروز سه‌شنبه 9 تیرماه تا ساعت و روزی نامعلوم در روزهای آینده ادامه می‌یابد.

این دور از مذاکرات مثل سایر مذاکرات قبلی که به توافق ژنو و بیانیه لوزان ختم شد فضای بیم و امید خاکستری را ایجاد کرده است و هر چه زمان پیش‌ می رود این فضا پررنگ تر می شود.

از امروز ماراتن هسته‌ای در راند سوم یک بار دیگر به دور نهایی وارد می شود و شرکت کنندگان در آن، ضعیف یا قوی باید از خط پایان بگذرند ولو زمان بازی به درازا بکشد.

با وجود اینکه محمد جواد ظریف هنگام ترک وین به سمت تهران اعلام کرد بازگشتش به تهران از قبل پیش بینی شده بود اما بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران رسانه ای بر آن هستند تا نتیجه این رفت و برگشت فوری راهگشای مذاکرات باشد.

علی اکبر صالحی در حالی ظریف را در روزهای پایانی مذاکرات همراهی می کند که به گفته اعضای تیم مذاکره کننده مشورت های فنی وی در طول چند ماه گذشته بسیار به حل و فصل مسایل و اختلاف ها کمک کرده است.

همتای صالحی، ارنست مونیز از اوایل هفته جاری در وین به سر می برد.

محمد جواد ظریف پس از ورود به وین، (پیش از ظهر امروز ) در روز ضرب الاجل با جان کری همتای آمریکایی خود دیدار می کند که باید دید نتیجه این دیدار چه خواهد بود.

موضوع دسترسی به سایت های هسته ای و غیر هسته ای در چارچوب حل ابعاد نظامی احتمالی، نظام بازرسی ها از ایران در طی اجرای توافق جامع، لغو تحریم های آمریکا علیه ایران، سایت فردو از جمله مهم ترین موضوعاتی است که هنوز به لحاظ فنی راه حل ها برای آنها نهایی نشده است و این انتظار و امید وجود دارد که در رفت و آمدهای اخیر وزیران خارجه دو طرف برای آن چاره ای اندیشیده شود.

علاوه بر اینها ساز و کار اجرای توافق جامع و زمان بندی آن از موضوعات مورد بحث است.

هم چنین سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز به وین سفر می‌کند و عصر با ظریف دیدار می کند.

انتهای پیام

کد N874363