تنش بر سر ریاست اقلیم کردستان

ایسنا نوشت:

مسعود بارزانی ضمن درخواست از طرف‌های سیاسی برای دستیابی به راه حلی توافقی در مورد قانون ریاست اقلیم کردستان عراق، تاکید کرد: در صورتی که احزاب سیاسی تا بیستم اوت آتی به توافقی دست نیابند موضعم را در این باره اعلام خواهم کرد.

به گزارش  شبکه خبری سومریه نیوز، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به کردها عنوان داشت: من دو سال قبل نامه‌ای به ریاست پارلمان فرستادم و در آن از احزاب خواستم تا با توافق به مساله ریاست اقلیم کردستان فیصله دهند و چند ماه قبل نیز بار دیگر نشستی با احزاب داشتم و از آن‌ها خواستم تا به راه حل سریعی برای این مساله دست یابند.

وی افزود: در دوره پیش به تمامی وظایفم از طریق توافق و رایزنی با احترام به اصل توافق میان احزاب عمل کردم و حتی به آن‌ها کمک کردم تا این توافق ساختار و شکل قانونی بگیرد.

بارزانی گفت: براساس آنچه که قانون ایجاب می‌کند نقشم را ایفا کردم و این امر به عهده همگان است که به توافقی در این خصوص تا 20 اوت 2015 دست یابند و اگر احزاب سیاسی به راه حلی از طریق توافق دست نیابند من در آن هنگام موضع خود را اعلام خواهم کرد.

وی که در پایان ماه اوت دوره ریاستش به پایان می‌رسد در ادامه این پیام عنوان داشت: به رغم ملاحظاتی که درباره قانون شماره 4 پارلمان کردستان در سال 2015 وجود داشت من به خاطر حفظ منافع اقلیم و حفظ وحدت، آن را امضا کردم.

بارزانی افزود: پیش نویس این قانون از سوی 96 نماینده در پارلمانم کردستان تصویب و امضا شده بود و به همه پرسی گذاشته نشد تنها به این دلیل که وحدت ملت ما حفظ شود.

وی همچنین حوادث 23 ژوئن کنونی در پارلمان کردستان را خطری برای سند توافقی که کابینه دوم دولت اقلیم کردستان براساس آن تشکیل شده دانست و گفت: باید اختلافات را کنار نهاده و به سند تشکیل دولت کردستان پایبند بود چرا که کردستان امروز در مسیرهای مختلفی در حرکت است.

جنبش کرد تغییر، اتحادیه میهنی کردستان، ائتلاف اسلامی کردستان و جماعت اسلامی حمایت خود ار از ایجاد نظام پارلمانی در اقلیم کردستان اعلام کرده و چهار طرح را در خصوص اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان ارائه داده‌اند که با عدم رضایت حزب دموکرات که رهبری آن را بارزانی بر عهده دارد و اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد، مواجه شده است.

52261

کد N874333