پیشنهاد فرانسه برای مشارکت اعراب در کمیته‌ چهارجانبه صلح خاورمیانه

فلسطين

وزیر خارجه فرانسه پیشنهاد داد به منظور پیشبرد روند صلح در خاورمیانه، کمیته چهارجانبه صلح گسترش یافته و نمایندگان کشورهای عربی نیز در آن مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران در نیویورک با طرح این پیشنهاد گفت: باید کمیته چهارجانبه گسترش یافته و کشورهای عربی نیز در آن برای پیشبرد سریع‌تر روند صلح خاورمیانه حضور یابند.

وی افزود: منظور من از گسترش کمیته چهارجانبه هیاتی بین المللی شامل نمایندگان کشورهای عربی برای همراهی در پیشبرد روند مذاکرات است و در واقع هدف و مارمویت این هیات تسهیل روند مذاکرات فلسطینی و ‌اسرائیلی است نه اعمال فشار برای اجرای مذاکرات.

فابیوس با اشاره به اینکه در کمیته چهارگانه فعلی هیچ کشور عربی مشارکت ندارد گفت: این منطقی است که کشورهای عربی که جزء لاینفک هر راه حلی هستند در کمیته چهارجانیه صلح مشارکت داشته باشند.

وزیر خارجه فرانسه ادامه داد: با توجه به بن بست فعلی در خاورمیانه که هر لحظه امکان وقوع انفجاری در آن هست، گروه‌های افراط‌گرا از جمله داعش می‌توانند از این وضعیت سوء استفاده کنند.

این مسئول فرانسوی باتاکید بر اینکه فرانسه نمی‌خواهد طرح خود برای مساله فلسطین را رها کند گفت: هدف ما تنها تصویب قطعنامه‌ای در این رابطه در شورای امنیت نیست و ما در مسیر دستیابی به صلح، وقت تلف نمی‌کنیم.

انتهای پیام

کد N874296