المیادین: توافق احتمالی هسته‌ای شامل یک بازه زمانی سه مرحله‌ای خواهد بود

واحد مرکزی خبر نوشت:

شبکه تلویزیونی المیادین با تهیه گزارشی درباره برنامه هسته ای ایران تصریح کرد توافق احتمالی مورد نظر یک بازه زمانی سه مرحله ای را ناظر بر دستیابی به توافق، تصویب آن از جانب نمایندگان پارلمانهای کشورهای مربوطه و اجرای آن تحت نظارت کامل سازمان ملل شامل خواهد بود.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، آسمان ابری وین تا حدودی بازگو کننده آن چیزی است که در روی زمین این شهر می گذرد در حالیکه شاید پشت ابرهای آسمان این شهر پاسخ سوالی نهفته باشد که خواب از چشم جهانیان ربوده است. سوالی بزرگ با این مضمون که آیا راهی برای توافق هست؟

به نظر نمی رسد درهای توافق مسدود و از هر جهت بسته باشد بلکه صحبت از چند ساعتی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در کشورش سپری خواهد کرد تا ترجمان راه حلهایی باشد که شاید در افق پدیدار شده است.

یکی از حاضران در مقر گفتگوها در وین در گفتگو با خبرنگار المیادین گفت: طبق اظهار نظرهای مسئولان طرفها ، هیچ اشاره و علامت منفی وجود ندارد و به نظر می رسد اراده سیاسی لازم میان طرفها وجود دارد و آنها می خواهند در نهایت به توافق برسند.
المیادین در ادامه این گزارش گفت: ظریف شام خود را در تهران خواهد خورد تا سحر سه شنبه خود را به وین برساند. این در حالی است که از فاصله سحر تا افطار امروز سفره مذاکرات پر از غذاهای چرب و در عین حال دیرهضمی است که باید در چندین وعده آنرا هضم و جذب کرد.

در همین حال منابع آگاه به المیادین گفتند توافق مورد نظر مشمول یک بازه زمانی سه مرحله ای خواهد بود. مرحله نخست صرفا دستیابی به توافق خواهد بود و مرحله دوم تصویب آن از جانب نمایندگان پارلمانهای کشورهای مربوطه خواهد بود و مرحله سوم نیز آغاز اجرای آن تحت نظارت کامل سازمان ملل است.

استفانی کوک سردبیر نشریه نیوکلیر انتلیجنس گفت: به نظر می رسد روند امور در جهت درستی پیش می رود. البته بسیار غافلگیرکننده خواهد بود که تا آخر هفته توافق اعلام شود اما همگان در وین از این مساله استقبال می کنند. البته پر واضح است که طرز فکر لغو تحریمها به طور مستقیم پس از امضای توافقنامه حاصل نخواهد شد.
علی هاشم در ادامه گزارش خود گفت: وین امروز در انتظار بازگشت مذاکره کنندگان ارشد به سر می برد در حالیکه درهای خود را به روی گردشگران بازکرده و روزنامه نگاران نیز خود را برای یک روز مهم آماده می کنند.
وی در بخش پایانی گزارش خود با اشاره به محل برگزاری مذاکرات گفت: دود سفید از این مکان خارج خواهد شد البته اگر این دود واقعا سفید باشد در نتیجه به یکی از سوالات مهم طی یک دهه و نیم پاسخ داده خواهد شد. حال آیا این پاسخ کافی و وافی و برای همگان منصفانه خواهد بود.

52261

کد N874271