افشاگری آسانژ از توافق سعودی‌ها با قطر، ترکیه و آمریکا برای سرنگونی اسد در 2012

عربستان,سوريه

بنیانگذار ویکی لیکس از توافق محرمانه امضا شده در سال 2012 میان عربستان، قطر و ترکیه برای سرنگونی دولت سوریه با حمایت فرانسه، آمریکا و انگلیس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بیزینس تایمز، جولیان آسانژ، موسس وب سایت ویکی لیکس در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی روسیا 1( Rossiya 1 ) درباره تلاش و توافق برخی پادشاهی‌های حوزه خلیج فارس و قدرت‌های غربی برای بی‌ثبات سازی این کشور عربی سخن گفت.

وی در این مصاحبه گفت: عربستان از سگ‌های مهار شده آمریکا در خاورمیانه است، اما تصور کنید که فردی با سگ خود به قدم زدن می‌رود اما اگر این سگ بزرگ باشد، این حیوان است که صاحبش را به دنبال خود می‌کشد.

آسانژ همچنین به این نکته اشاره کرده که متحدان ایالات متحده در خاورمیانه رفتار بسیار خصمانه‌ای داشته‌اند و حتی عربستان گاهی خلاف دستور عمل آمریکا رفتار کرده است.

ویکی لیکس همچنین اسنادی را منتشرکرده که نشان می‌دهد دولت ریاض با یکی از خطرناک‌ترین رقبای آمریکا در پاکستان ارتباط داشته است. عربستان مدت‌ها متحد آمریکا بوده اما واشنگتن نگرانی خود را درباره این اتهامات که ریاض به شبه نظامی‌گری در پاکستان و سایر گروه‌های شبه نظامی در منطقه کمک می‌کند ابراز کرده است.

انتهای پیام

کد N874238