عملیات جدید داعش علیه انصارالله در صنعاء/حمله جنگنده‌های سعودی به دفتر سازمان ملل

یمن

در حالی که حملات بی‌امان عربستان سعودی به مناطق مختلف یمن و کشتار زنان و کودکان یمنی ادامه دارد، داعش بار دیگر حملاتی علیه انصارالله انجام داده و مسئولیت انفجار خودروی بمب گذاری شده که دوشنبه شب در مرکز صنعاء رخ داد را برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه المسیره وابسته به جنبش انصار الله یمن اعلام کرد که در این حمله تروریستی 28 شهروند زخمی شدند که بیشتر آنها زن هستند.

یک منبع یمنی نیز در مصاحبه با سایت "المشهد الیمنی" عنوان داشت که این خودروی بمب گذاری شده که یک زن سوار بر آن بود، در پشت بیمارستان نظامی در صنعاء پارک شده بود.

این در حالی است که منابع در مصاحبه با شبکه العربیه اعلام کردند: انفجاری که در صنعاء رخ داد ناشی از انفجار خودروی بمب گذاری شده بود که خانه‌های فیصل جیاش و برادرش حمید جیاش، از رهبران انصارالله را هدف قرار داد.

العربیه مدعی شده است که این انفجار به شهادت 28 عضو انصارالله انجامیده است.

منابع تصریح کردند که در این دو منزل مراسم عزاداری یکی از اعضای انصارالله برگزار شده بود و تعداد زیادی از نیروهای انصارالله و زنان که برای تسلیت به یکی از رهبران انصارالله به علت فوت یکی از نزدیکانش جمع شده بودند، حضور داشتند.

منابع یمنی در پی این رخداد تمامی راه‌های منتهی به مکان این حمله را بسته و فقط به آمبولانس‌ها اجازه ورود دادند.

منابع پزشکی در مصاحبه با العربیه مدعی شدند که در این حمله 20 عضو انصارالله و هشت زن شهید شدند. این انفجار در پشت بیمارستان نظامی در خیابانی فرعی در نزدیکی مدرسه دخترانه سالم الصباح رخ داد.

این در حالی است که یک منبع پزشکی در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز عنوان داشت که این حمله به زخمی شدن 28 تن از جمله 12 زن انجامید.

در مقابل گروه تروریستی داعش در بیانیه‌ای در اینترنت مسئولیت انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی بیمارستان نظامی در صنعاء را که دوشنبه شب رخ داد، برعهده گرفت.

از سوی دیگر، جنگنده‌های ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان نیز مقرهای انصارالله و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن را در مناطق مختلفی از استان صعدة و حجة هدف قرار دادند و اطلاعات اولیه حاکی از این است که در این حملات چندین تن از نیروهای انصارالله به شهادت رسیده و برخی زخمی شده‌اند.

شبکه المیادین نیز گزارش داد که در حملات عربستان سعودی در مأرب، محویت و صعدة 15 تن به شهادت رسیدند که بیشتر آنها زن و کودک هستند.

حملات توپخانه‌ای شدیدی نیز از سوی عربستان به نوار مرزی در میدی و حرفی در حجة واقع در غرب یمن صورت گرفت.

جنگنده‌های سعودی همچنین خودروهای شهروندان را در منطقه سفیان در عمران هدف قرار دادند. عربستان حملات شبانه شدیدی به گمرک حرفی و امنیت مرکزی و کوه النار در حرفی واقع در حجة‌ داشت.

همزمان در حملات سعودی به صراوح در مأرب و شمال شرق یمن 9 تن شهید شده و سه تن از اعضای یک خانواده زخمی شدند.

در حملات به منطقه شهادت در المحویت در شمال غرب یمن دو تن و چهار کودک شهید شدند.

در مقابل وزارت دفاع یمن اعلام کرد که در حملات نیروهای یمنی به مواضعی در مرزها، بیش از 10 تن از سربازان عربستانی کشته و زخمی شدند.

وزارت دفاع یمن تاکید کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی دو پایگاه عربستانی الدود و الدخان در جیزان را بمباران کردند.

همچنین در یورش ارتش یمن به پایگاه الشرفة در نجران چندین تن از نظامی‌های سعودی کشته و زخمی شدند. همچنین پس از یورش ارتش و کمیته‌های مردمی به اردوگاه الربوعة در ظهران تعدادی از سربازان عربستانی کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نسبت به اقدام جنگنده‌های کشورهای ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در هدف قرار دادن دفتر برنامه‌ توسعه سازمان ملل اظهار تاسف کرد و خواهان تحقیقات فراگیر در این خصوص شد.

فرحان حق، سخنگوی بان کی مون در ژنو عنوان داشت که حملات هوایی که در شهر عدن در جنوب یمن رخ داد خسارت‌های بسیاری را به این دفتر وارد کرد و یک نگهبان در این میان زخمی شد.

فرحان حق گفت: دبیرکل سازمان ملل معتقد است که این رخداد بر لزوم پایان درگیری‌ها توسط تمامی طرف‌ها تاکید دارد و اینکه باید به میز مذاکرات بازگردند چرا که این امر تنها راه ممکن برای تحقق صلح دائمی در یمن است.

انتهای پیام

کد N874009