در پی ارائه گزارش سازمان ملل درباره جنگ غزه؛

رژیم صهیونیستی لغو عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل را بررسی می‌کند

رژيم صهيونيستي

در حالی که نماینده رژیم صهیونیستی در شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد شدید از گزارش سازمان ملل درباره جنایات جنگی رخ داده در جنگ غزه، از حضور در نشست روز دوشنبه این شورا در ژنو امتناع کرد، به نظر می‌رسد این رژیم می‌خواهد عضویتش در این شورا را لغو کند.

در حالی که نماینده رژیم صهیونیستی در شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد شدید از گزارش سازمان ملل درباره جنایات جنگی رخ داده در جنگ غزه، از حضور در نشست روز دوشنبه این شورا در ژنو امتناع کرد، به نظر می‌رسد این رژیم می‌خواهد عضویتش در این شورا را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، در حالی که فلسطینیان با وجود مخالفت با برخی موارد گزارش سازمان ملل درباره جنگ غزه و عدم رعایت عدالت در آن، تلاش می‌کنند پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تصویب ارائه دهند، به نظر می‌رسد طرف اسرائیلی با انتقاد شدید از این گزارش، قصد خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل را داشته باشد.

رژیم صهیونیستی نشست روز دوشنبه سازمان ملل در ژنو را که به ارائه و بررسی گزارش کمیته حقیقت‌یاب این سازمان درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه در تابستان سال گذشته اختصاص داشت، تحریم کرد.

ماری دویس، رئیس کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در این نشست، گزارشی ارائه کرد که خلاصه آن ارتکاب جنایاتی از سوی رژیم صهیونیستی بود که به نظر می‌رسد می‌توانند در ردیف جنایات جنگی قرار گیرند. این رژیم در جنگ سال گذشته میلادی علیه غزه 1462 شهروند فلسطینی از جمله بیش از 550 کودک را به شهادت رساند.

دویس اعلام کرد که رژیم صهیونیستی پاسخی به درخواست کمیته حقیقت‌یاب مبنی بر دیدار با برخی شاهدان در اراضی اشغالی نداده و مصر نیز با وجود آنکه آمادگی خود را برای فراهم آوردن شرایط برای عبور کارشناسان این کمیته از گذرگاه رفح و ورود به غزه اعلام کرده بود اما تاکنون اقدامی نکرده است.

در این گزارش گروه‌های فلسطینی نیز به نقض برخی قوانین از جمله شلیک موشک از داخل غزه و کشته شدن شش شهروند اسرائیلی متهم هستند که از نظر طرف فلسطینی این موارد ناعادلانه خوانده شد.

اوینار مانور سفیر رژیم صهیونیستی در بیرون محل برگزاری این نشست مدعی شد: شورای حقوق بشر سازمان ملل به شورای حقوق بشر فلسطین تبدیل شده و قطعنامه‌های این شورا بیشتر ضد اسرائیل است تا بقیه کشورهای جهان.

مانور در ادامه شورای حقوق بشر را به سیاسی بودن و جانبداری متهم کرد و گفت: اسرائیل به تحقیقات داخلی خاص خود ادامه خواهد داد.

در همین راستا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز ضمن اینکه کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را به نفاق و دورویی متهم کرد، گفت: اسرائیل در حال حاضر مساله لغو عضویت در شورای حقوق بشر را بررسی می‌کند.

رادیوی ارتش رژیم صهیونیستی به نقل از نتانیاهو در نشست پشت درهای بسته کمیته امور خارجی و امنیت این رژیم اعلام کرد: پس از گزارش شورای حقوق بشر ما به زودی موضوع باقی ماندن یا خروج خود از این شورا را بررسی خواهیم کرد.

در مقابل، ابراهیم خریشه، ناظر دائم فلسطین در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در سوئیس ضمن استقبال از این گزارش در عین حال گفت: در این گزارش خسارات انسانی که رژیم صهیونیستی به ساکنان غزه وارد کرده و به طور کامل در نظر گرفته نشده است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز بازنویسی این گزارش و آوردن تمامی جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را خواستار شد.

حماس در بیانیه خود اعلام کرد: با اینکه ما از این گزارش استقبال می‌کنیم اما برخی نکات فنی در این گزارش وجود دارد که باید بازنگری شوند چراکه گزارش مذکور حاوی تمامی جنایات این رژیم نیست و در آن طبق اصول بین‌المللی اشغالگران برای محاکمه به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داده نشده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه رسما گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در مورد جنگ تابستان سال گذشته میلادی در غزه را به این سازمان ارائه داد.

نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل قرار است پس از رسیدگی به این گزارش توصیه‌های خود را در مورد آن صادر کنند.

انتهای پیام

کد N873961