تحولات سوریه، محور نشست شورای امنیت ملی ترکیه

شورای امنیت ملی ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان و مسئولان بلندپایه نظامی برای بررسی اوضاع سوریه تشکیل جلسه داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای امنیت ملی طی جلسه‌ای چهار ساعته، تحولات اخیر در سوریه، تهدیدات احتمالی علیه امنیت کشور و نیز تدابیر امنیتی تشدید شده در طول مرزها را بررسی کرد.

به گزارش شبکه خبری تی.آر.تی، در این بیانیه با اشاره به محتوی این جلسه، آمده است: حوادث کنونی در همسایه جنوبی‌مان به طور کامل مورد ارزیابی قرار گرفت و تهدیدات احتمالی ناشی از آن مورد بحث و بررسی واقع شد.

اردوغان در نشست شورای امنیت ملی بار دیگر این موضوع را تکرار کرد که کشورش هیچ گاه اجازه تشکیل یک دولت جدید در شمال سوریه را نخواهد داد. وی در این اظهار نظر به منطقه خودمختار کرد سوریه اشاره داشته است.

طبق اعلام ریاست‌جمهوری ترکیه، مقامات آنکارا در نشست اخیر بار دیگر درباره اقدامات علیه غیرنظامیان و تلاش‌ها برای بر هم زدن ساختار جمعیتی منطقه ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طی روزهای اخیر، ترکیه بارها واحدهای حمایت مردمی کرد را به تلاش برای «پاکسازی های قومی» در مناطقی از سوریه که تحت کنترل آنها درآمده است، متهم کرده و مدعی است، کردها می خواهند به این ترتیب، ایجاد یک منطقه خودمختار را تسهیل کنند اما رهبران کرد این اتهامات را رد کرده‌اند.

در ادامه بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه با اشاره به بی‌توجهی جامعه بین‌المللی نسبت به نقض حقوق بشر در منطقه گفته شده است: ترکیه همچنان به حمایت خود از انسان‌هایی که به این کشور پناهنده شده‌اند، ادامه خواهد داد. ترکیه همچنین در چارچوب مبارزه با تروریسم در شمال عراق آخرین تحولات در این منطقه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N873743