با حضور اردوغان انجام گرفت:

بررسی تحولات سوریه در نشست ویژه شورای امنیت ملی ترکیه

سیاسی

نشست ویژه شورای امنیت ملی ترکیه با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور با موضوع بررسی تحولات سوریه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از القدس العربی، این نشست بعد از ظهر امروز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری ترکیه و با حضور رجب طیب اردوغان، احمد داود اغلو، تعداد از وزرا و رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه برگزار شد.

پس از آنکه دراوایل ماه ژوئن نیروهای کُرد تروریست های داعش را از شهر تل أبیض سوریه بیرون راندند مقامات ترکیه بارها نسبت به پیشروی نیروهای کرد به نزدیکی مرزهای این کشور با سوریه ابراز نگرانی کرده اند.

در همین راستا اردوعان تاکید کرد که ترکیه هرگز اجازه نخواهد داد کشور جدیدی در شمال سوریه تشکیل شود. نگرانی رئیس جمهورترکیه این است که کردها در سوریه حکومت خودمختار اعلام کنند و کردهای ترکیه که تعداد آنها به ۱۵ میلیون نفر می رسد نیز به این مسئله ترغیب شوند.

داود اغلو نخست وزیر ترکیه نیز روز یکشنبه گذشته تاکید کرد کشورش آماده پاسخ به هرگونه تهدید احتمالی علیه مرزهایش است. وی گفت: ملت و نیروهای مسلح ما مصمم به حفظ امنیت هستند.

برخی گزارش ها حاکی است دولت ترکیه درصدد انجام عملیات نظامی در سوریه به منظور مقابله با تروریست های داعش و ممانعت از پیشروی های نیروهای کرد است. گفتنی است در ماه اکتبر ۲۰۱۴ پارلمان ترکیه به ارتش این کشور اجازه داد علیه عناصر تروریستی در عراق و سوریه مداخله نظامی کند.