پیشروی کاندیدای حامی اروپا در انتخابات مولداوی

سیاسی

نتایج دور دوم انتخابات شهردار بزرگترین شهر مولداوی نشان از پیشرو بودن کاندیدای حامی اتحادیه اروپا می‌دهد؛ انتخاباتی که آزمونی برای نزدیک‌تر شدن این کشور به اتحادیه اروپا یا روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با شمارش بیش از 99 درصد آرا دورین کرتوآکا، شهردار کنونی کیسینوآ، پایتخت مولداوی با 53.44 درصد آرا از زینایدا گرسینای، نخست‌وزیر پیشین و نامزد حامی روسیه با 46.56 درصد رای جلوتر است.

مولداوی در 1991 و پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال کرد و میان رومانی و اوکراین قرار دارد. این کشور سال گذشته میلادی توافق همکاری با اتحادیه اروپا امضا کرده و باعث خشم روسیه شد. همین امر، مسکو را بر آن داشت تا محصولات کشاورزی و سبزیجات مولداوی را که به شدت اقتصادی بر پایه کشاورزی دارد، تحریم کند.

پیروزی کرتوآکا باعث تقویت احزاب حامی اروپا در مولداوی می‌شود. وی از سال 2007 شهردار پایتخت است و در دور نخست انتخابات شهرداری‌ها هم که 15 ژوئن 2015 برگزار شد، موفق شد 37.39 درصد آرا را به دست آورد.

کرتوآکای 38 ساله گفته که از پیروزی‌اش مطمئن است چون هنوز آرای مناطق حومه شهری که حامی اروپا هستند، شمارش نشده وی ابراز امیدواری کرد که به زودی این آرا هم شمرده شود.

گرسینای 59 ساله و نخست‌وزیر پیشین مولداوی و عضو سابق حزب کمونیست که بعداً به حزب سوسیالیست‌های حامی مسکو پیوست از رای‌دهندگانش به خاطر شرکت در این انتخابات قدردانی کرد.

در همین حال، رهبر حزب سوسیالیست‌ها به خاطر بی‌نظمی در روند انتخابات شکایت کرد و گفت: حامیان اروپا خیلی زود برای پیروزی که قاطعانه مشخص نشده، جشن گرفتند. ما نتایج این انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسیم. چون بی‌نظمی‌های زیادی صورت گرفته است.

حضور در دور دوم این انتخابات 47.5 درصد بود و حوزه‌های رای‌گیری ساعت 21 به وقت محلی بسته شدند. مشارکت مردمی در دور دوم این انتخابات از دور اول که 15 ژوئن بود کمتر اعلام شده است.

نخست‌وزیر موقت مولداوی هم که خود حامی اروپاست، گفت: من برای این رای دادم تا پایتخت شبیه به استکهلم، بروکسل و وین شود.

مولداوی فقیرترین کشور اروپاست به طوری که پول رایج این کشور ارزش خود را در مقابل یورو در سال جاری میلادی 20 درصد از دست داد. حدود 600 هزار مولداویایی خارج از کشور کار می‌کنند و برای خانواده پول می‌فرستند به طوری که این مبالغ 30 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور را تامین می‌کند، درآمد مردم مولداوی ماهانه تنها 250 دلار است.

انتهای پیام

کد N873486