احتمال درگیری داعش و ارتش ترکیه

ایرنا نوشت:

یک روزنامه ترکیه ای بدون اشاره به اقدامات مقامات آنکارا در سوریه (مسئولیت لجیستیک گروه های تروریستی با پول های عربستان و قطر با ترکیه است)، ادعا کرده که دولت آنکارا در صدد مقابله با داعش در طول مرزهای خود با سوریه است.

روزنامه صباح در شماره روز دوشنبه خود با عنوان درشت «عناصر داعش در صورت نزدیکی به مرز ترکیه، هدف نیروهای ارتش ترکیه قرار می گیرند»، نوشته است: آنکارا قواعد تعامل ارتش را که در مورد نزدیک شدن نیروهای دولت بشار اسد به مرزهای این کشور به دنیا اعلام کرده بود، در مورد داعش نیز اجرا خواهد کرد و در صورت نزدیکی عناصر داعش به مرزهای ترکیه، آنها را هدف قرار می دهد.

این روزنامه با اشاره به اینکه آنکارا برای دومین بار قواعد تعامل ارتش در مرز ترکیه با سوریه را تغییر داد و سازمانهای تروریستی را نیز شامل این قواعد کرد، نوشته است: بدین ترتیب داعش به صورت تهدید اولویت دار علیه امنیت ملی و امنیت مرزهای کشوری ترکیه درآمد.

به نوشته صباح، براساس این تصمیم، عناصر داعش در صورت نزدیکی به مرزهای ترکیه، همانند نیروهای بشار اسد، به عنوان تهدید علیه ترکیه ارزیابی شده و با آنان مقابله خواهد شد و مرزبانان و نیروهای ارتش مستقر در مرز بدون نیاز به کسب دستور، با این عناصر مقابله خواهند کرد.

این روزنامه با اشاره به اخبار برخی رسانه های غربی و مخالفان دولت آنکارا در داخل ترکیه در خصوص عدم کنترل جدی در مرزهای ترکیه برای مقابله با عبور پیکارجویان خارجی (تروریست ها) به سوریه و عراق و پیوستن آنها به گروههای تروریستی – تکفیری، نوشته است: تصمیم آنکارا در مقابله با داعش، پیام محکمی به دنیا در این زمینه است و عزم ترکیه را در مقابله با داعش در میان می گذارد.

صباح این تصمیم را به عنوان بخشی از تدابیر جامع ترکیه در مقابله با شکل گیری یک دولت کرد در شمال سوریه یاد کرده و نوشته است: آنکارا در حال بستر سازی حقوق بین الملی برای اقدامات خود در برخورد با قرار گرفتن در مقابل عمل انجام شده در شمال سوریه و طول مرزهای خود است و جابجایی ترکمن های سوری در منطقه و غرب رودخانه فرات در منطقه را به عنوان خط قرمز خود مشخص کرده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه خط جرابلس – ماره در شمال سوریه به کلی در کنترل داعش است، می نویسد: این منطقه کانون هدف عملیات برون مرزی ارتش ترکیه است و این موضوع قرار است در نشست امروز شورای امنیت ملی که به ریاست رجب طیب اردوغان تشکیل می شود، نهایی شود.

ترکیه با ادعای ساقط شدن یک جنگنده اف 4 خود توسط سوریه، برخورد چندین گلوله توپ و خمپاره ارتش سوریه به داخل مرزهای این کشور و کشته و مجروح شدن دهها تن از شهروندان مرز نشین این کشور، اعلام کرده که قواعد تعامل ارتش در برخورد با موارد نقض حریم هوایی و زمینی خود را تغییر داده است.

به موجب این تغییرات، ترکیه در هر مورد نقض حریم هوایی و زمینی خود و یا شکل گیری تهدید علیه امنیت مرزهای خود، بلافاصله واکنش نشان می دهد و تا کنون با عنوان کردن تغییر این قواعد چند مورد جنگنده های سوری و بالگردهای آن کشور و نیروهای زمینی سوریه را هدف قرار داده است.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند که طرح ورود ارتش به شمال سوریه آماده است و دولت آنکارا با استناد به مجوزی که از مجلس ترکیه برای عملیات برون مرزی در دست دارد، نیازی به اخذ مجوز جدید ندارد و با همین مجوز می تواند دستور عملیات برون مرزی به ارتش بدهد.

بنا به اظهارات صاحب نظران، حزب عدالت و توسعه برای تحت الشعاع قرار دادن شکست انتخاباتی اخیر پارلمانی و همچنین برای حمایت از گروه های تروریستی در حال جنگ در سوریه به دنبال آن است که ارتش ترکیه را به خاک سوریه وارد کند تا به هر قیمتی آبروی از دست رفته خود را بدست بیاورد؛ شاید سران حزب آک بتوانند از این راه به رویای ایجاد امپراتوری عثمانی تحقق بخشند، رویایی که تاکنون به کشته شدن صدها هزار سوری انجامیده است.

52261

کد N873405