عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای:

مذاکرات شکست بخورد آمریکا مقصر شناخته می‌شود

سیاسی

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای، زیاده‌خواهی را ماهیت آمریکا دانست و تاکید کرد: اگر مذاکرات با شکست روبرو شود آمریکا مقصر شناخته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در برنامه رادیو گفتگو با عنوان «رویداد» با بررسی دلایل بازگشت وزرای امورخارجه 1+5 و ایران به کشورهای خود اظهار کرد: این موضوع در رابطه با در میان گذاشتن نتایج برخی توافقات با مسئولان عالی رتبه است؛ توافق به مراحل حساس رسیده و لازم است مشورت اصلی با مسئولان بالاتر در مدت زمان کمتر از 48 ساعت باقی مانده صورت گیرد تا تصمیمات جدید برای تمدید احتمالی مذاکرات اتخاذ شود.

وی در خصوص مهمترین موانع پیش روی مذاکرات گفت: یک بحث از سوی ما و بحث دیگر از سوی تیم مقابل مطرح می شود. از طرف ما نخست بحث لغو همزمان تحریم ها با توافق مطرح است و دوم اینکه اجازه نخواهیم داد در رابطه با PMD و حتی بازدید و نظارت از افراد و نقاط حساس اقدامی صورت گیرد.

کوثری بر لزوم ادامه دار بودن تحقیق و توسعه تاکید کرد و گفت: به هیچ عنوان نمی توان مسیر تحقیق و توسعه را تعطیل کرد.

اجازه نمی دهیم تحریم ها تعلیق شود

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: ما به هیچ وجه نمی پذیریم که تحریم ها تعلیق شود یا آژانس اقدام به راستی آزمایی کند؛ چراکه در عمل بارها این راستی آزمایی را نشان داه ایم ولی غرب تلاش دارد گزارش تیم بازرسی آژانس را ملاک قرار دهد.

وی گفت: از سوی دیگر بحث بازدید از مکان های نظامی و غیر نظامی مطرح است؛ ولی ما تنها بازدید از نقاط هسته ای را قبول داریم. همچنین تاخیر 10 ساله تحقیق و توسعه را قبول نخواهیم کرد و مذاکرات چون در این رابطه به نتیجه نرسیده است، وزرای خارجه به کشورهای خود باز گشته اند.

کوثری همچنین در خصوص سناریوی احتمالی تمدید مذاکرات اظهار کرد: تمدید نشان دهنده زیاده خواهی و فشارهای بیش از اندازه امریکاست تا تیم مذاکره کننده ما را خسته کنند؛ ولی ما نه راه مذاکره را می بندیم و نه امریکا باید خیال کند از این طریق می تواند به نتیجه برسد.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آمریکا تلاش دارد از رسانه ها به شکلی استفاده کند و ما را تحت فشار جنگ روانی قرار دهد تا به خواسته های خود برسد؛ اما باید بدانند مقام معظم رهبری، مسئولین و همه در نظر دارند مقاومت کنیم تا خواسته های امریکا عملی نشود؛ تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز این مسیر را دنبال می کند.

پرانتزهای باقی مانده با منافع ملی ما در تعارض است

ابوالفضل ظهره ونده عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز در توضیح پیامدهای تمدید مذاکرات گفت: مذاکرات به مقطع انتهایی خود نزدیک شده و پرانتزهای مرسوم در تعارض جدی با خطوط قرمز و منافع ملی کشورمان قرار دارد. امریکا مانع خواهد شد که مذاکرات به شکست بیانجامد؛ آن هم با توجه به انعطافی که ایران تاکنون انجام داده است.

وی با بیان اینکه اگر مذاکرات با شکست روبرو شود، آمریکا مقصر شناخته می شود، تصریح کرد: آمریکا قصد ندارد از امتیازات عبور کند و تلاش دارد در میان افکار عمومی برگ برنده ای را رو کند و دستاورد دولت اوباما را در این طراز نشان دهد.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان زیاده‌خواهی را ماهیت امریکا دانست و افزود: اطمینان دارم امریکا می داد جمهوری اسلامی از سر ناچاری پای میز مذاکره نیامده و قصد بستن مسیر دیپلماسی را نیز ندارد.

شفافیت مذاکرات به نفع ماست

وی در ادامه گفت: تمدید مذاکرات و ادامه دادن آن ظرفیت رسانه ای تبلیغاتی را در اختیار امریکا می گذارد که بازی جدیدی را در جریان قرار می دهد و ما روی آنچه تا امروز بعنوان امتیاز ارائه کردیم، باید مانور تبلیغاتی دهیم.

ظهره وند بر لزوم بهره برداری رسانه ای از سوی طرف ایرانی تاکید کرد و افزود: شفافیت به نفع ماست و باید از این مسیر طرف مقابل را در گوشه میدان قرار دهیم. اینکه طرف کارشکن معرفی شود، برای تیم ما بزرگ ترین دستاورد است. همچنین تیم مذاکره کننده ایرانی می تواند به خوبی از ظرفیت های مجلس استفاده کند.