اتحادیه اروپا آخرین پیشنهاد خود را به یونان ارائه می‌کند

سیاسی

اتحادیه اروپا قصد دارد امروز دوشنبه آخرین پیشنهاد خود را به یونان در رابطه با وضعیت بدهی های این کشور ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در همین رابطه امشب «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا، آخرین پیشنهاد خود را برای جلوگیری از سقوط یونان ارائه می کند. 

یونان تا فردا سه شنبه فرصت دارد تا وضعیت بدهی خود را مشخص کند. یونان در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار به اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بدهکار است و ناتوانی آتن در بازپرداخت بدهی خود موجب بروز تنش هایی در اتحادیه اروپا شده تا جائیکه بحث جدا شدن یونان از حوزه یورو مطرح شده است. 

در همین حال دیگر مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که با وجود شکست مذاکرات هفته گذشته امکان از سرگیری گفتگوها با آتن بر سر بدهی های یونان وجود دارد. 

در همین رابطه به پیشنهاد نخست وزیر یونان قرار است در تاریخ پنجم ماه آتی میلادی مردم یونان با شرکت در یک همه پرسی در مورد وضعیت آتی کشورشان تصمیم بگیرند. نخست‌وزیر یونان خواستار آن شده بود که سیاست‌های ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی به رأی شهروندان کشور گذاشته شود.

صندوق بین‌المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا تنها در صورت پذیرفتن شروطی مشخص حاضر به ادامه کمک مالی به یونان هستند، از جمله صرفه‌جویی و اصلاح ساختارهای اقتصادی. این کشور باید تا روز سه‌شنبه (۳۰ ژوئن / ۹ تیر) یکی از اقساط خود بالغ بر ۶ / ۱ میلیارد یورو را به صندوق بین‌المللی پول بازپرداخت کند.

یونان از جمله اولین کشورهای اروپایی بود که بواسطه بحران مالی گرفتار شد اما به رغم اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی و دریافت وام های بین المللی هنوز نتوانسته بر مشکلات خود چیره شود.