رییس سابق سیا: از دست بالای ایران در مذاکرات نگرانم

عصر ایران نوشت:


منابع آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند سفر ظریف به تهران معنای خاصی ندارد و این سفر همان طور که طرف ایرانی اعلام کرده است از قبل برنامه ریزی شده بوده است.

رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد از دست بالای ایران در مذاکرات هسته ای در شرف نتیجه ایران و گروه 1+5 نگران است.

 "مایکل هایدن" رییس سابق سازمان سیا (در دوره بوش) در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز با انتقاد از سیاست های دولت اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران گفت:" من از این مساله واقعا نگرانی دارم که ایرانی ها در حال حاضر در مذاکرات دست بالا را دارند."

او افزود اصرار دولت اوباما برای رسیدن به توافق با ایران به هر قیمتی سبب دست بالای ایران در مذاکرات شده است.

هایدن با انتقاد از توافق در شرف انجام گفت این توافق راه را برای اتمی شدن ایران در آینده نمی بندد.

او تاکید کرد در هر گونه توافق خوب با ایران باید بازرسان دسترسی کاملی به همه اماکن مورد نیاز برای بازرسی داشته باشند. او گفت: ما باید این اجازه و توان را داشته باشیم تا از ایران بازرسی کنیم."

گفتنی است تنها دو روز به ضرب الاجل پایان ماه ژوئن به منظور نگارش متن نهایی توافق هسته ای باقی مانده است؛ با این حال گمانه زنی ها و اظهارات منابع آگاه نزدیک به مذاکرات حاکی است ممکن است تا پایان ضرب الاجل کار نگارش متن به پایان نرسد و نیاز به تمدید مذاکرات باشد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که دیروز (یکشنبه) در وین بود دیشب به تهران بازگشت. برخی منابع رسانه ای مدعی شده اند بازگشت ظریف به تهران به منظور مشورت درباره پاره ای از پیشنهادهای جدید ارایه شده در مذاکرات روزهای اخیر از جمله در موضوع بازرسی های هسته ای از ایران بوده است، اما منابع آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند سفر ظریف به تهران معنای خاصی ندارد و این سفر همان طور که طرف ایرانی اعلام کرده است از قبل برنامه ریزی شده بوده است.

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان که به منظور مذاکرات هسته ای در وین به سر می برد دیروز با اشاره به اینکه در صورت به نتیجه نرسیدن به مذاکرات همه طرف ها شکست خواهند خورد گفت در نتیجه نرسیدن به راه حل نهایی مساله هسته ای ایران رقابتی تسلیحاتی در منطقه به راه خواهد افتاد که پیامدهای خطرناکی خواهدداشت.

52261

کد N873131