ارتش پاکستان عملیات نهایی علیه تروریست‌ها را بزودی آغاز می‌کند

ارتس پاکستان برای حمله نهایی علیه شبه نظامیان این کشور طی هفته‌های آتی آماده می‌شود اما همچنان این نگرانی وجود دارد که به اسم مبارزه با تروریسم حقوق افراد پایمال شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با گذشت یک سال از آغاز حملات گسترده دولت در مأمن طالبان و سایر گروه‌های شبه نظامی در وزیرستان شمالی، ارتش این کشور می‌گوید 90 درصد کار خود را انجام داده است.

به گفته منابع محلی امنیتی، ارتش پاکستان اکنون در حال مستقر کردن نیروهای خود در اطراف دره شوال است؛ منطقه‌ای که مکانی کلیدی در نزدیکی مرزهای افغانستان و یکی از آخرین سنگرهای تحریک طالبان پاکستان است.

ارتش می‌گوید از زمان آغاز حملات "ضرب غرب" در ژوئن سال گذشته تاکنون بیش از 2700 شبه نظامی را از پای درآورده و بیش از 800 مخفیگاه آنها را نابود کرده است.

در همین حال یکی از مقامات ارشد نظامی مرتبط با این حمله در این باره گفت، ارتش برای حمله نهایی و استفاده از حملات هوایی پیش از حمله زمینی آماده می‌شود.

وی ادامه داد: ما با استفاده از بمباران هوایی اهداف سخت را به آسان تبدیل می‌کنیم چرا که انتظار می‌رود نیروها در شوال با مقاومت رو به رو شوند.

ساکنان محلی فعالیت نیروهای ارتش پاکستان را تایید می‌کنند اما برخی از آنها هشدار می‌دهند که شبه نظامیان از طریق کوه‌ها از مرز گذشته و وارد افغانستان شده‌اند.

به گفته این افراد بیش از ده‌ها تن از شبه نظامیان روزانه این منطقه را ترک می‌کنند و اخیرا 200 تن در آنجا نیز وارد بخش‌هایی از افغانستان شده‌اند.

اما تحلیل‌گران می‌گویند، پیشرفت‌های نظامی تا زمانی که در مناطق این چنینی اصلاحات مدیریتی و توسعه اقتصادی صورت نگیرد به نتایج بسیار کمی منتهی خواهند شد.

با وجود اینکه به نظر می‌رسد عملیات حزب غرب تاثیر مثبتی در کاهش حملات شبه نظامیان در پاکستان داشته است، اما نگرانی‌هایی درباره شفافیت و هویت کشته شدگان آن وجود دارد.

گزارش‌هایی وجود دارد که ادعا می‌کنند طی این عملیات غیرنظامیان نیز جان باخته‌اند اما ارتش به شدت دسترسی به مناطق دیگر را محدود کرده و اجازه دسترسی مستقل به این مناطق را نمی‌دهد.

در این میان یکی از اعضای کمیسیون حقوق بشر پاکستان می‌گوید، هیچ راهی برای اطمینان یافتن از هویت کشته شدگان این حملات وجود ندارد.

وی در این باره ادامه داد: ما حقیقت را درباره تلفات این حملات نمی‌دانیم. اینکه چه تعداد در این حملات کشته‌ شده‌اند و اینکه چه تعداد از آنها تروریست بوده‌اند و چه تعداد بی‌گناه مشخص نیست.

در کنار این نگرانی‌هایی هم درباره از سرگیری اعدام‌ها و برگزاری دادگاه‌های نظامی وجود دارد؛ تصمیمی که براساس برنامه اقدام ملی دولت برای شکست تروریسم و در پی کشتار پیشاور اتخاذ شد.

انتهای پیام

کد N873101