وزیر اطلاعات: وزارت اطلاعات در تعیین صلاحیت مسامحه‌ای با افراد ندارد

وزارت اطلاعات

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفت: وزارت اطلاعات در تعیین صلاحیت نه مسامحه‌ای با افراد دارد تا مبادا مسئولیت به دست نااهلان بیافتد و نه اینکه آبروی افراد را به خطر می‌اندازد.

به گزارش روابط عمومی وزارت اطلاعات، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در یکصد و شصت و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور داشت، اقدامات و وظایف وزارت خانه اطلاعات را به استماع اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسانید.

علوی در خلال سخنان خود گفت: اگر بخواهیم رویکردهای این وزارت خانه را دسته‌بندی کنیم می‌توانیم به نمواردی از قبیل مسائل داخلی، خارجی، مبارزه با تروریسم، مبارزه تهدیدات خارجی و ... اشاره کنیم.

وی افزود: در زمینه مسائل داخلی باید گفت کار وزارت اطلاعات ایجاد امنیت همراه با آرامش و شادابی و سرور است. نگاه اسلام نیز بر همین مبنا استوار است. از این‌رو امنیتی که برای آحاد جامعه و برای مردم باید به بار بیاید باید همراه با شادابی و نشاط و نشاندن لبخند رضایت بر لبان آنان باشد که اگر غیر از این انجام گیرد امنیت برکات خود را نشان نمی‌دهد.

وزیر اطلاعات ادامه داد: ایجاد امنیت توام با شادی و نشاط شرایط را برای نوآوری و ابداع و رشد و ترقی فراهم می‌کند از اینرو یکی از رویکردهای وزارت اطلاعات ایجاد امنیت در سایه آرامش برای مردم می باشد. از اینرو باید گفت هدف ما  در ارتباط با توده های مردم ایجاد امنیت همراه با شادابی و نشاط است.

علوی در ادامه به موضوع صیانت از مدیران و مسئولان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از وظایف وزارت‌خانه اطلاعات صیانت از مسئولان و مدیرانی است که امور جامعه را سامان می‌بخشند. همگان می‌دانیم پیرامون اشخاص سخنان زیادی گفته می‌شود و مسئولیت وزارت اطلاعات این است که صحت و سقم این گفته‌ها را مشخص کند.

وی اظهار داشت:هر جا که مجالی برای خدمتگزاری باشد احتمال لغزش نیز وجود دارد و سیاست وزارت اطلاعات هم این است که دست این افراد را قبل از آنکه به زمین بخورند بگیرد چرا که یک مدیر و آبروی او سرمایه یک جامعه است.

وزیر اطلاعات اضافه کرد: این در شرایطی است که در دین مبین اسلام دفاع از آبروی مومن بسیار مورد تاکید قرار گرفته و پاداشی بس عظیم برای آن درنظر گرفته شده است. از اینرو وزارت اطلاعات حفظ آبروی انسان‌ها به صورت عمومی و نیز مدیران جامعه به  عنوان خواص را برای خود یک وظیفه می‌داند. این در حالی است که این وزارت‌خانه به هیچ عنوان به خود اجازه ورود به مسائل شخصی افراد را نمی‌دهد. وزارت اطلاعات به صرف یک گزارش قضاوت نمی‌کند و تنها زمانی می توانیم قضاوت کنیم که حجت شرعی داشته باشیم.

علوی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تعیین صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی اشاره کرد و  اظهار داشت: دستگاه وزارت اطلاعات وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست بلکه تنها یک نهاد حاکمیتی و در اختیار کلیت نظام است. از این رو اساس کار خود را در تعیین صلاحیت‌های نامزد های انتخاباتی در اختیار یک شورای تعیین صلاحیت قرار داده‌ایم. تعیین صلاحیت یک تیغ دو دم است چرا که از یک طرف منفعت عمومی و از جهت دیگر موضوع حیثیت و جایگاه افراد در آن مطرح است. بنابراین این وزارت‌خانه نه مسامحه‌ای در این زمینه با افراد دارد تا مبادا مسئولیت به دست نااهلان بیافتد و نه اینکه آبروی افراد را به خطر می‌اندازد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات کارنامه پرباری دارد که در سایه مجاهدت خاموش و اقدامات ناملموس و تحسین برانگیز کارگزاران آن به دست آمده است. بی‌شک امنیت و آرامش امروز کشور ما در این منطقه آشوب زده حاصل همین مجاهدت‌های خاموش است.

وی گفت: همه می‌دانیم که اینگونه نیست که کسی نخواهد به امنیت ایران دست‌درازی کند اما قدرت و اقتدار و امنیت جمهوری اسلامی در سایه همین مجاهدت خاموش است که اجازه چنین دست‌درازی‌هایی نمی‌دهد.

علوی تصریح کرد: تهدید جدی زمانی است که وحدت و انسجام ملی آسیب ببیند، هر جا که تفرقه و تعارضات شعله‌ور شود از همان جا لانه دشمن شکل می‌گیرد . مادامی  که جریان‌های سیاسی با حفظ وحدت ملی حواشی امنیتی نداشته باشند و نیز عناصر مذهبی به مقدسات دیگران توهین نکنند هیچ آسیبی نخواهیم دید. اگر اختلافات درونی وجود داشته باشد دشمن ضعیف هم می‌تواند به ما ضربه بزند.

وی افزود: وقتی همه اقشار، اقوام و مذاهب به عنوان شهروندان احساس آرامش کنند، وقتی علمای اهل سنت شرکت در راهپیمایی 22 بهمن را یک وظیفه شرعی می‌دانند یعنی به نقطه‌ای رسیده‌ایم که انسجام ملی شکل گرفته و باید توان خود را در تحکیم آن به کار بندیم.

وزیر اطلاعات همچنین از اقدامات فرهنگی این وزارت‌خانه سخن به میان آورد و گفت: در راستای ارتقای سطح آگاهی آحاد جامعه فعالیت‌های فرهنگی وسیعی ترتیب داده‌ایم که ساخت فیلم و سریال از این قبیل است. همچنین استفاده از ظرفیت‌های هنری برای آگاهی‌های جامعه  نیز در این راستا بوده است.

علوی با اشاره به اهمیت این وزارتخانه برای امنیت  اقتصادی گفت: اقدامات بخش امنیت اقتصادی یکی دیگر از رویکردهای وزارت اطلاعات است چرا که ما معتقدیم علاوه بر مبارزه با مفاسد اقتصادی باید امنیت اقتصادی را نیز ایجاد کرد، وزارت اطلاعات مدافع جدی سرمایه‌گذاری و تولید ملی است.

علوی در بخش دوم سخنان خود که پاسخگوی سوالات و نقطه نظرات  اعضای شورای بود.

وی در این بخش گفت: وزارت اطلاعات یک سری وظایف ذاتی دارد و پرداختن به مسائل جانبی ما از عمل به وظایف ذاتی باز می‌دارد.

وزیر اطلاعات ادامه داد: مسائل و موضوعات مختلف بالطبع متولیان خاص خود را دارند و نباید هر امری را امنیتی کنیم. این در حالی است که وزارت اطلاعات تنها وظیفه اطلاع‌رسانی به حوزه عمل مربوطه را دارد.

علوی با اشاره به موضوع بوستان یاس و آزادسازی آن اظهار داشت: قبل از فرمایش مقام معظم رهبری، وزارت اطلاعات بخشی از این زمین‌ها را به منابع طبیعی واگذار کرده بود و همین که ایشان فرمودند که باقی این اراضی نیز واگذار شود فورا این اقدام را انجام دادیم. چرا که به این امر معتقدیم که در سازمان فکری حکومت اسلامی مشروعیت هر تصرفی با امام مسلمین یا ولی فقیه است. پس وقتی ایشان (مقام معظم رهبری) در تصرف مکانی ولو در اختیار یک سازمان حکومتی باشد ناراضی باشند حتی نماز خواندن در آن مکان نیز اشکال دارد.

وی همچنین از حضور کارشناسان این وزارت‌خانه در جلسات کارشناسی شورای اسلامی شهر تهران استقبال کرد و گفت: کارشناسان این وزارت\‌خانه اطلاعات خوبی دارند که می‌تواند به حل مشکلات و معظلات شهری بیانجامد از این رو آمادگی خود را برای این مهم اعلام می‌کنیم.

وزیراطلاعات همچنین با اشاره به موضوع زمین‌خواری افزود: وزارت اطلاعات در مبارزه با زمین خواری و تصرف منابع طبیعی اقدامات وسیعی انجام داده همچنانکه چندین میلیون هکتار از زمین‌های منابع طبیعی که تصرف عدوانی شده بود را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کرده‌ایم.

پس از سخنان مقدماتی وزیر اطلاعات 19 نفر از اعضا سوالات و اظهار نظرهای خود را بیان داشته و وزیر اطلاعات نیز به آنها پاسخ داد.

29215

 

 

کد N873006