اویغورهای چین، سیاستمداران ترکیه را به جان هم انداخت

رئیس‌جمهوری ترکیه و رئیس حزب اپوزیسیون حرکت ملی‌گرا درباره اینکه دقیقا چه کسی با مسلمان‌های ترک اویغور در چین واقع در سین‌کیانگ ابراز همدردی و همبستگی کرده، دچار اختلاف‌نظر شده‌اند.

رئیس‌جمهوری ترکیه و رئیس حزب اپوزیسیون حرکت ملی‌گرا درباره اینکه دقیقا چه کسی با مسلمان‌های ترک اویغور در چین واقع در سین‌کیانگ ابراز همدردی و همبستگی کرده، دچار اختلاف‌نظر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، پیام "دولت باغچلی" رئیس حزب حرکت ملی‌گرا در 27 ژوئن در توییتر موجب شد تا رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه آن را به خود بگیرد و واکنش شدیدی نشان دهد.

باغچلی گفته بود، در حالی که همه با جدیت تحولات شهر مرزی کردنشین کوبانی را دنبال می‌کنند، هیچ‌کس به فکر اویغورهای مسلمان در منطقه سین کیانگ واقع در شمال غربی چین نیست.

در پیام باغچلی آمده است: از "نیشانتاشی" تا "یوکسه‌کوا"، همه نگران درگیری میان دو گروه تروریستی در کوبانی هستند. هیچ‌کس درباره جنایت چین در ترکستان شرقی حرف نمی‌زند و حتی به آن اشاره نمی‌کند.

حملات خشن و ناآرامی طی سال‌های اخیر در سراسر چین و سین‌کیانگ افزایش یافته است. پکن آنچه را که حوادث «تروریستی» از سوی جدایی‌طلبان می‌نامد، محکوم می‌کند.

گروه‌های حقوق بشر دولت چین را متهم می‌کنند که سرکوب فرهنگی و مذهبی علیه اویغورها اعمال می‌کند و همین امر موجی از ناآرامی‌ها را در سین کیانگ رقم می‌زند.

اردوغان که انتقادهای باغچلی را به خود گرفته بود، در مراسم افطاری، این رهبر حزب حرکت ملی‌گرا را به باد انتقاد گرفت و با این حال نامی از وی نبرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: حال برخی از سیاستمداران پیدا شده و ظاهرا به من اشاره می‌کنند. آنها چه می‌گویند؟ «آنهایی که با عرب‌ها و مردم کوبانی و تل ابیض سروکار دارند و مردم ترک اویغور را فراموش کرده‌اند.» من به آن فرد می‌گویم آیا تاکنون به جایی که ترک‌های اویغور زندگی می‌کنند، سفر کرده است؟ اما طیب اردوغان رفته است.

رسانه‌های خبری با مراجعه به آرشیو خبری خود گزارش داده‌اند که دقیقا یکسال پیش در جریان آغاز رقابت‌های انتخاباتی در اوت 2014 اردوغان به باغچلی گفته بود که در طول زندگی‌اش هرگز به آن منطقه سفر نکرده است.

در همان زمان، باغچلی در پاسخ به اردوغان عکس‌هایی را در توییتر خود منتشر کرد. این تصاویر نشان می‌داد که باغچلی در سال 2001 به سین‌کیانگ و کاشغر در چین سفر کرده است. باغچلی در آن زمان معاون نخست‌وزیر بود.

انتهای پیام

کد N872819