معاون سیاسی وزیر کشور در گفت‌وگو با ایسنا:

افزایش شعب رای‌گیری الکترونیکی مستلزم تایید شورای نگهبان است

شوراي نگهبان,انتخابات مجلس دهم

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: لایحه جامع انتخابات که توسط وزارت کشور تهیه شده است یک ماه و نیم قبل تقدیم دولت شد و اکنون این لایحه در کمیسیون سیاسی_ دفاعی دولت مطرح است.

محمد حسین مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایسنا، با اعلام این خبر گفت: بخشی از این لایحه درباره‌ی ثبت نام و احراز هویت رای دهندگان قبل از روز انتخابات است البته هنوز این لایحه در مرحله پیش‌نویس بوده و کمیسیون سیاسی _دفاعی و دولت باید درباره‌ی آن نظر دهند.

وی همچنین افزود: این لایحه به انتخابات امسال نمی‌رسد مگر این که در اصلاحیه‌ای که ما برای قانون انتخابات تهیه کرده و برای مجلس می فرستیم این موضوع گنجانده شود.

مقیمی همچنین درباره‌ی لایحه استانی شدن انتخابات که در وزارت کشور تهیه شده است، گفت: این لایحه با طرح استانی شدن انتخابات که در صحن علنی مجلس به تصویب رسید تفاوت‌های زیادی دارد. این لایحه اکنون در دولت است ولی چون این لایحه دیر به دست دولت رسید ما منتظریم تا ببینیم شورای نگهبان درباره‌ی طرح استانی شدن انتخابات چه تصمیمی می‌گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با اشاره به این که مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مخالفت خود را با طرح استانی شدن انتخابات اعلام کرده است گفت: مصوبات مجمع پس از تایید رهبری یک سند بالادستی برای مجلس محسوب شده و قوانین مجلس باید منطبق با آن باشد.

مقیمی در ادامه درباره‌ی برگزاری انتخابات الکترونیکی گفت: ما در انتخابات قبل در 14 شعبه انتخابات الکترونیکی برگزار کردیم و اکنون دنبال آن هستیم که تعداد شعبه‌ها را افزایش دهیم.لازمه آن هم این است که سیستم رای‌گیری از نظر کارکرد و امنیت و ایمنی مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد. ما تا زمانی که تایید شورای نگهبان را نگیریم نمی‌توانیم درباره‌ی افزایش تعداد شعبه‌ها تصمیم بگیریم.

وی در پایان افزود: کارشناسان وزارت کشور و شورای نگهبان در حال بررسی موضوع افزایش شعبه‌ها هستند و هنگامی که ما در این زمینه به توافق برسیم آن را اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N872782