در آستانه بیستمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا؛

اختلاف میان مسلمانان و صرب‌ها در سربرنیتسا افزایش یافته است

کمتر از دو هفته مانده به بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا، شکاف و اختلاف میان مسلمانان و صرب‌های این شهر در بوسنی به بیشترین حد خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صرب‌ها روز یکشنبه با در دست داشتن پرتره‌ای از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و پلاکاردهایی که رویش نوشته شده بود «جایگزین شرقی» و «جمهوری صربستان» تظاهرات ضداروپایی برگزار کردند. اکثر این پلاکاردها و اعلامیه‌ها روی دیوارهای ضدگلوله یک انبار مهمات در نزدیکی روستای کراویکا چسبانده شده بود؛ این روستا محلی است که نیروهای صرب در جریان قتل عام 1995 مسلمانان بوسنی را کشتند.

مسلمانان بوسنی خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند در حالی که تنها نیمی از صرب‌ها چنین خواسته‌ای دارند و بیشتر به دنبال نزدیک شدن به روسیه به عنوان یک کشور مستقل هستند.

مسلمانان در سربرنیتسا به خاطر این تظاهرات خشمگین هستند و بر این باورند که اختلافات و شکاف پس از جنگ بالکان در بوسنی در نتیجه نسل‌کشی است.

یکی از معترضان که شوهرش را در قتل عام 1995 از دست داد، گفت: من واقعاً متاسفم و ناامیدم. این تظاهرات تنها باعث پسرفت سربرنیتسا می‌شود.

حملات هوایی ناتو علیه صرب‌ها جنگ 1992 تا 95 بوسنی را که باعث قتل‌عام 8000 مسلمان بوسنی سربرنیتسا شد، متوقف کرد؛ قتل‌هایی که بدترین کشتار از هولوکاست جنگ دوم جهانی محسوب می‌شد.

در جریان جنگ بوسنی بیش از 100 هزار تن جان باختند. معاهده‌های صلح دیتون که باعث توقف جنگ شده این کشور را به دو بخش سیاسی تقسیم کرد؛ یکی برای مسلمانان بوسنی و دیگری برای کاتولیک‌های کروات و سایر صرب‌های مسیحی ارتودکس. هر کدام از اینها نهادهای شبه‌دولتی دارند و حکومت مرکزی بر آنها نظارت می‌کند.

صرب‌ها می‌گویند، این تظاهرات ضداروپایی است و از روسیه می‌خواهند تا پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل نوشته شده توسط انگلیس را که به قربانیان سربرنیتسا ادای احترام می‌کند و 11 ژوئیه را سالگرد آن رخداد شوم می‌داند، وتو کند. قتل‌عام سربرنیتسا 11-13 ژوئیه 1995 رخ داد.

یکی دیگر از معترضان گفت: صرب‌ها از روسیه انتظار حمایت دارند چون روسیه خواهان و مدافع عدالت است. جهان جای بهتری می‌شد اگر امثال پوتین در آن بودند.

دیگر معترض گفت: اروپا اصلا خوب نیست. به بحران در آن نگاه کنید. اما روسیه همچنان ثروتمند است. من امیدوارم که روسیه به ما کمک کند.

انتهای پیام

کد N872724